کاخ فرح آباد – قصر فیروزه تهران

کاخ فرح آباد یا قصر فیروزه مربوط به دوره قاجار در دوشان‌تپه است که در انتهای خیابان پیروزی یا فرح آباد سابق جای گرفته است.
به دستور مظفرالدین شاه قاجار ساخت کاخ سلطنتی فرح‌آباد در سال ۱۲۸۱ خورشیدی در دهکده فرح‌آباد، در شرق تهران آغاز شد و پس از دوسال به پایان رسید. این کاخ با الگو گرفتن از طرح کاخ تروکادرو پاریس، به شکل نیمدایره و با چند ردیف ایوان‌های روباز دورتا دور ساختمان ساخته شد. گنبدی فیروزه‌ای بر سقف کاخ قرار گرفته است.
باغ و کاخ در اصل از سه محوطه مختلف تشکیل شده است‌. محوطه اول محل سکونت مستخدمان قصر و یک اصطبل آجری‌، محوطه دوم باغ کوچک و محوطه سوم نیز باغ و استخر بسیار بزرگی بوده است‌. در طراحی باغ قرینه ‌سازی در نظر گرفته نشده است و به نیمه خاوری آن بیش از نیمه باختری پرداخته شده است. معماری کاخ سراسر اروپایی است.
در زمان محمد علی شاه توجه زیادی به قصر نشد و به همین خاطر در دوره او قصر از رونق افتاد. در دوره سلطنت احمد شاه قصر رونق گذشته خود را بازیافت و عمارت اندرونی به آن اضافه شد. در دوره پهلوی نیز، رضا شاه اهمیتی به این کاخ نداد، و در دوره محمدرضا شاه بود که کاخ بازسازی و دگرگون شد و با نام قصر فیروزه شناخته شد. سپس در پیرامون و دامنه‌های سرسبز آن منطقه خانه‌های ویلایی اشرافی ساخته شد.
بعد از انقلاب ایران، این منطقه به تصرف سپاه پاسداران در آمد و کاربری نظامی پیدا کرد. پس از چند سال این کاخ به موزه نیروی دریایی سپاه پاسداران تبدیل شد، اما اجازه بازدید همگانی از آن داده نمی‌شود.
این اثر در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۵۵ با شمارهٔ ثبت ۱۳۳۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.