استان ایلام,گردشگری ایلام,کاخ فلاحتی ایلام,موزه کشاورزی ایلام,کاخ فلاحتی,آدرس کاخ فلاحتی ایلام,کاخ فلاحتی ایلام کجاست,کاخ های ایران,کاخ های ایلام,موزه های ایلام,موزه های ایران,کاخ فلاحتی در ایلام,معماری کاخ فلاحتی ایلام

 

یکی از جاذبه های گردشگری و نقاط دیدنی شهر ایلام کاخ فلاحتی ایلام می باشد. کاخ فلاحتی مربوط به دوره قاجار بوده و در خیابان آیت الله حیدری ایلام واقع شده است.
این کاخ بنا به دستور والی غلامرضا خان در سال ۱۳۲۶ هجری قمری احداث گردیده است. سابقا فضایی که کاخ در آن قرار گرفته کاملا باز و باغهای میوه اطراف آن زیبایی خاص به آن بخشیده بود اما اکنون با توسعه شهری فضای باز آن تبدیل به ساختمان و خیابان شده است و کاخ فلاحتی نمای سابق خود را از دست داده است.
بدلیل قرارگیری این کاخ در محوطه سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام به کاخ کشاورزی هم مشهور است.

 

معماری کاخ فلاحتی ایلام :

 

نقشه درونی کاخ به صورت دو اتاق تودرتو در اطراف و یک هال بزرگ در وسط می باشد و در جلوی هال یک ایوان قرار گرفته که در اتاق ها و هال به آن باز می شوند. دو طرف اتاق ها به صورت چند ضلعی منظم بیرون آمده و بین آنها دو تراس قرار دارد و در هر دو طرف پنجره ای به ابعاد ۱ * ۲ متر تعبیه شده که با طاقی نیم دایره ای و گچ بری های زیبایی با نقوش انسانی و گل و گیاه مزین شده است. سقف تراس بر دو ستون تکیه زده که سرستونها به شیوه کوفی ساخته شده ولی داخل اتاق ها بسیار ساده و بدون تزیین است سقف کاخ به صورت طاق ضربی با تیرهای چوبی و ملات اندود شده و از سطحی شیب دار با ورق گالوانیزه پوشانده شده است.

 

موزه کشاورزی ایلام :

 

در سال ۱۳۹۰ خورشیدی بنای تاریخی کاخ فلاحتی به موزه کشاورزی شهرستان ایلام تبدیل شد. این موزه دارای ۴ فضای نمایشی است که در فضای اول آن ابزارهای سنگی تپه علی کش که مربوط به ۸ هزار سال قبل از میلاد است و شامل تیغه، ریزتیغه و خراشنده از جنس چخماق، ابسیدین، کوبه و سنگ معمولی است می باشد.
فضای دوم شامل مراحل کاشت، داشت و برداشت است. این بخش بیانگر وضعیت کشاورزی در حدود ۵۰ سال پیش است که کشاورزی به صورت سنتی انجام می‌گرفت و وسایل مورد نیاز این فعالیت‌ها در این بخش از موزه به نمایش گذاشته شده است. بخش سوم و چهارم این موزه به گیاهان دارویی و اسناد زمین‌های کشاورزی و نمایش خرمن و مهر خرمن اختصاص دارد.
صحبتهایی برای تبدیل کاخ فلاحتی به کاخ هنر ایلام در جریان است./n