گردشگری استان البرز – گردشگری کرج – کاخ مروارید کرج – کاخ شمس پهلوی در کرج – قصر مروارید کرج – کاخ های کرج

 

یکی از جاذبه های گردشگری کرج و از بناهای تاریخی مهرشهر کرج در استان البرز کاخ مروارید یا کاخ شمس پهلوی می باشد. کاخ مروارید نام یک بنای تاریخی از زمان پهلوی است که ۲۵۰۰ متر زیربنا داشته و از کاخ های زیبای ایران می باشد.

 

آدرس کاخ شمس کرج – کاخ شمس یا مروارید کجاست :

 

کاخ شمس پهلوی یا کاخ مروارید کرج در مهرشهر منطقه ۱۲ شهرداری کرج قرار دارد. فاصله مترو شهر کرج تا کاخ مروارید در حدود ۱۵ کیلومتر است، همچنین فاصله میدان استقلال کرج تا کاخ مروارید کرج ۱۳ کیلومتر می باشد.

 

تاریخچه کاخ شمس کرج – تاریخ کاخ مروارید کرج :

 

پیش از دهه ۴۰ خورشیدی این منطقه از چند روستا از جمله حسین‌آباد افشار تشکیل شده بود. شمس پهلوی خواهر محمد رضا پهلوی شاه سابق ایران به دلیل بیماری آسم این منطقه را برای زندگی انتخاب کرده و این بنا توسط وسلی پیترز و بنیاد فرانک لوید رایت به مبلغ یک میلیون دلار طراحی و ساخته شد.
پس از انقلاب اسلامی ایران این ساختمان به بنیاد مستضعفان و بعد از آن به بنیاد تعاون داده شد.
این مجموعه تا چندی پیش به عنوان موزه و با نام مجتمع اردویی تفریحی شهید فهمیده استفاده می‌شد. این اثر تاریخی کرج در سال ۱۳۸۲ خورشیدی به شماره ثبت ۷۰۶۷ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

 

معماری و پلان کاخ مروارید شمس در کرج – نقشه کاخ شمس کرج :

 

سازهٔ اصلی و طرح این جاذبه گردشگری و اثر معماری تاریخی کرج به شکل یک سفره ‌ماهی است که صدفی را دربرگرفته است. همه فضاهای معماری در زیر سقفی با فرم حلزونی و با نورگیرهای گوناگون و به ‌شکل دانه‌های مروارید اجرا شده است. در ضلع شمالی کاخ و در محوطهٔ بیرونی دریاچه نیز به‌ شکل باله‌های سفره‌ ماهی طراحی و اجرا شده است.
این مکان گردشگری استان البرز دربردارنده فضاهای گوناگونی از جمله تالار طلایی بار، دفتر مخصوص شمس، تالار پذیرایی، سالن سینما، سالن بیلیارد، استخر، آب‌نما، محل نگهداری پرندگان کمیاب، اتاق‌های خواب و غیره می‌باشد. یکی از مهمترین بخش‌های این کاخ اتاق صدف است که دارای تزئینات مختلفی بوده، بخصوص نمای بیرونی آن که بصورت حلزونی شکل ساخته شده است. در طراحی فضای بیرونی دریاچه کوچکی از سه طرف کاخ را احاطه کرده و به زیبایی آن افزوده است.
معماری قصر مروارید کرج که بخشی از تاریخ معماری مدرن است، با تأثیر از شیوه فرانک لوید رایت از معروفترین معماران آمریکایی است که از سوی یکی از شاگردان ایرانی‌اش به نام عامری شکل گرفته است.

 

ماشین های کاخ شمس کرج – خودروهای کشف شده کاخ شمس :

 

در اوایل سال ۱۳۹۴ خورشیدی اخباری مبنی بر کشف پارکینگ خودروهای کلاسیک در کاخ شمس کرج در فضای مجازی منتشر شد که بزودی توسط مراجع ذیربط تکذیب گردید و اعلام شد که هیچگونه حفاری در فضای کاخ مروارید یا کاخ شمس کرج صورت نپذیرفته و عکس های منتشره از ماشین های کاخ کرج و خودروهای کلاسیک و کلکسیونی مربوط به مزرعه ای در ایالت متحده آمریکا می باشد.