گردشگری استان البرز – گردشگری کرج – کاخ موزه سلیمانیه کرج – موزه کاخ سلیمانیه کرج – موزه های کرج – بناهای تاریخی کرج – آثار تاریخی کرج

 

یکی از جاذبه های تاریخی و بنای گردشگری تاریخی شهر کرج و از جمله موزه های استان البرز در ایران کاخ موزه سلیمانیه کرج می باشد.
این جاذبه تاریخی کرج در سال ۱۳۲۷ خورشیدی با شمارهٔ ثبت ۳۷۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

آدرس کاخ سلیمانیه کرج :

 

برای بازدید کاخ موزه سلیمانیه کرج که مربوط به دوره قاجار می باشد باید به محدوده مرکزی شهر قدیم کرج و حد فاصل بلوارهای شهید چمران و امامزاده حسن، در محل کنونی دانشکده کشاورزی بروید.

 

تاریخچه کاخ سلیمانیه کرج :

 

این بنای تاریخی کرج در دوره فتحعلی شاه قاجار و به دستور وی برای اقامت تابستانی در باغ بزرگی که هم اکنون دانشکده کشاورزی است بنا شده است. در مجموعه تاریخی سلیمانیه ساختمان‌هایی که جهت ملازمین مرکب شاهی شاه ساخته شده بود از بین رفته است.

 

علت نامگذاری کاخ سلیمانیه کرج :

 

دلیل نامگذاری کاخ موزه سلیمانیه کرج به پاس تولد سی و چهارمین پسر فتحعلی شاه با نام سلیمان میرزا ذکر شده است.

 

معماری و پلان کاخ سلیمانیه :

 

ساختمان بنای سلیمانیه کرج آجری بوده و نمای آن تزیینات ویژه ای ندارد. بنای این کاخ روی پیلوت ساخته شده که در زمان خود نوعی نوآوری به شمار می رود. در شرق ساختمان کاخ برجی در ۵ طبقه ساخته شده بوده که هم اکنون تنها ویرانه‌های طبقه همکف آن باقی ‌مانده است.
شاخص ترین ویژگی کاخ سلیمانیه مربوط به دو تابلوی دیوارنگاره از بنیانگذاران سلاطین قاجار است که به لحاظ نوع تصویر، تکنیک هنری و رنگهای خاص منحصر به فرد است.
این دو نقاشی که توسط عبدالله خان نقاش باشی روی دیوارها کشیده شده یکی تصویر آقا محمدخان و دیگری تصویر فتحعلی شاه و اطرافیانشان است. در تابلوی بارعام فتحعلی شاه، سلیمان میرزا به صورت کودکی در کنار تخت طاووس تصویر شده است. در این نقاشی فتحعلی خان ولیعهد به نشان صلح و دوستی بین قاجار و زند کلاه زندی بر سر دارد زیرا نمی خواستند کینه ای که بین این دو خاندان وجود داشت را عیان کنند.
تالارها، ارسی ها، نقاشی ها، آیینه کاری ها، قوس‌های نیم دایره نما، سقف شیروانی، تناسبات نما و نقشه، دواشکوبه بودن آن، همگی از جمله خصوصیات بارز کاخ سلیمانیه بوده که در ترکیب نهایی و بسیار ساده خود و در کنار مجموعه ساختمان‌ها و باغ پیرامونی، منجر به شکل گیری ساختمانی دوست داشتنی، با هویت و صمیمی شده است./n