کاخ موزه گرگان

کاخ اختصاصی گرگان که به نامهای کاخ موزه گرگان و کاخ سلطنتی گرگان نیز شناخته میشود مربوط به دوره پهلوی اول اول بوده و در گرگان، پارک شهر واقع است. کاخ شهر گرگان که یکی از ۱۲ کاخ خانواده پهلوی در کشور و محل اقامت این خانواده در منطقه بوده است، پس از مرمت به کاخ موزه گرگان تبدیل شده است.
این بنا در سال ۱۳۱۷ خورشیدی به دستور رضاخان در کنار مجموعه ای از ساختمان های اداری در آن سالها از جمله شهرداری، ثبت احوال، مدرسه ایرانشهر و اداره پست گرگان بنا شد.
این بنا برروی بقایای ساختمانی متعلق به دوره صفوی احداث شده و زیر بنای هر طبقه آن ۵۳۰ متر مربع است که مجموعا در دوطبقه دارای ۱۰۶۰ متر مربع است. این بنا به سبک اروپایی با سقف شیروانی وشبیه کاخ میان واقع در بندر انزلی است. تزیینات داخلی آن درگذشته گچبری های الوان بوده که زیبایی خیره کننده ای داشته است .
این کاخ موزه اولین موزه شمال محسوب می‌شود. این بنا در سال ۱۳۴۳ خورشیدی به عنوان موزه گشوده می شود. افتتاح رسمی موزه گرگان هم زمان با افتاح محوطه پارک شهر، کتابخانه، قرائتخانه وایستگاه راه آهن گرگان بود. این کاخ موزه تا سال ۱۳۶۱ دایر می ماند و پس از تعطیلی موقت قسمت عمده ای از اشیاء آن از هزاره پنجم ٔ قبل از میلاد تا دوره اسلامی به مرکز استان مازندران یعنی شهر ساری انتقال داده می شود. مجددا در سال ۱۳۸۸ این موزه در قالب سه بخش معرفی مشاهیر، اشیای سلطنتی و بخش اداری افتتاح میشود.
کاخ موزه گرگان شامل دو بخش همکف و طبقه بالاست که در طبقه همکف ۳۰ تن از مشاهیر استان گلستان از قرن سوم تا دوره پهلوی همراه با تندیس های پلاستیکی معرفی شده اند که به بخش مشاهیر مشهور است و در طبقه اول صد قلم از لوازم و اشیای دوره پهلوی و همچنین استراحتگاه خانواده پهلوی در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.
این اثر در تاریخ ۲۶ آذر ۱۳۳۶ به شمارهٔ ثبت ۱۵۳۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و با مرمت و بازسازی در ۲۴ اردیبهشت ۱۳۸۸ افتتاح شده است.

توضیحات تکمیلی :

روزهای دوشنبه روز تعطیلی رسمی کاخ موزه گرگان است. گردشگران عزیز میتوانند همزمان با بازدید کاخ موزه گرگان از محیط باصفای پارک شهر گرگان، باغ روسها در مجاورت پارک شهر و کاخ آغا محمد خان قاجار در مجاورت پارک شهر دیدن نمایند.