گردشگری گیلان – گردشگری رشت – کاروانسرای لات رشت – کاروانسراهای تاریخی ایران – بناهای تاریخی رشت – آثار تاریخی رشت و گیلان

 

یکی از جاذبه های گردشگری تاریخی رشت و از جمله مکان های تاریخی و قدیمی شهرستان رشت در استان گیلان کاروانسرای لات رشت می باشد. کاروانسرای لات که نزد اهالی محل به کاروانسرای شاه عباسی نیز شهرت دارد،

 

آدرس کاروانسرای لات رشت :

این جاذبه تاریخی رشت و مکان گردشگری گیلان در ۳۱ کیلومتری جنوب شهر رشت و در ۳ کیلومتری امامزاده هاشم، بر سر جاده رشت به قزوین واقع شده ‌است.

 

علت نامگذاری کاروانسرای لات :

لات در لغت به معنی زمین صاف و هموار کنار رودخانه است و به نظر می رسد چون این کاروانسرا در اراضی هموار کنار سفید‌رود (اراضی لات) ساخته شده به این اسم شهرت یافته است.

 

تاریخچه کاروانسرای لات :

نام بانی و هم‌چنین سازنده یا سازندگان آن معلوم نیست، چرا که مانند بسیاری از کاروان‌سراها، فاقد کتیبه و سنگ‌نبشته است.
الکساندر خودزکو به سال ۱۸۳۴میلادی به حضور در مراسم کندن پی یک کاروانسرا در منطقه سراوان امامزاده هاشم (ع) اشاره کرده که پژوهشهای باستان شناختی در این زمینه راهگشا خواهد بود. همچنین رابینو می نویسد این کاروانسرا در زمان حکمرانی منوچهر خان معتمد الدوله حکمران گیلان و زمانی که فتحعلی شاه قاجار فرمان مرمت جاده قزوین به رشت را صادر کرد در سال ۱۲۴۶ هجری قمری ساخته شد.
این کاروانسرا حیاطی مربع شکل دارد و هر ضلع آن با مساحتی معادل ۲۷ متر دارای ۷ صفه و اتاق است. در کنج‌های اضلاع شمالی و جنوبی، صفه مانندی ساخته شده که راه به مال بند زمستانی دارد.
ورودی کاروانسرا از ضلع شرقی بوده و کاروانسرا تماما با آجر و ملات ساروج ساخته شده‌است.
در گیلان، نوسان درجه حرارت شبانه روز نسبت به مناطق مرکزی ایران بسیار کمترست لذا مسافران در اکثر روزهای سال میتوانستند از ایوان این کاروانسرا استفاده نمایند.
معمولا از این کاروانسرا بعنوان آخرین منزلگاه قبل از رسیدن به شهر رشت و همچنین محلی برای تشکیلات چاپارخانه یا همان پستخانه استفاده می شده است. درحال حاضراز این مکان بعنوان نمایشگاه موقت هنرهای سنتی گیلان استفاده می شود.
تعداد کاروانسراها در سواحل جنوبی دریای خزر در مقایسه با سایر مناطق اقلیمی ایران، نسبتا کمترست که دلایل آن میتواند بارندگی زیاد، شرایط آب و هوایی معتدل، آباد بودن کل منطقه، جمعیت زیاد و نزدیک بودن مراکز جمعیت باشد که نیاز به کاروانسراهای زیاد را رفع نموده است.

 

سایر جاذبه های گردشگری منطقه لات:

واقع شدن این بنای تاریخی گیلان بر سر سه راهی منشعب از جاده اصلی در محل پیچ مناسب جاده، وجود رودخانه، جهت استفاده از دید و منظر مناسب و همچنین ایجاد فرصتهای مناسب برای جاذبه های تفرجگاهی و گردشگری، همجواری با ارتفاعات آنسوی جاده، نزدیکی به بقعه متبرکه امامزاده هاشم از قابلیتهای محوطه اطراف بشمار می رود. در غرب این کاروانسرا کوهی نسبتا مرتفع بنام قلعه کوه قرار گرفته که احتمالاً محل قدیمی قلعه کهدم بوده است.
در کنار کاروانسرا مغازه، نانوایی و غذاخوری محلی وجود دارد.
کاروانسرای تاریخی لات که از آثار تاریخی شهرستان رشت در استان گیلان محسوب می شود در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۵۶ با شمارهٔ ثبت ۱۵۶۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است./n