استان قم,کاروانسرای پاسنگان,پاسنگان,پاسنگان قم,کاروانسرای پاسنگان قم,آدرس کاروانسرای پاسنگان,کاروانسرای پاسنگان کجاست,آدرس کاروانسرای پاسنگان قم,معماری کاروانسرای پاسنگان,مکان های تاریخی قم,کاروانسراهای ایران

 

یکی از بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری استان قم کارونسرای پاسنگان می باشد. کاروانسرای پاسنگان مربوط به دوران صفویه بوده و در دوره قاجار هم از آن استفاده می شد. در مجاورت کاروانسرای پاسنگان آب انبارهایی وجود دارد.
فاصله این اثر تاریخی قم تا حرم مطهر حضرت معصومه در حدود ۲۸ کیلومتر بوده و این کاروانسرا در جنوب شرق قم در مسیر قم به کاشان واقع است.

 

معماری کاروانسرای پاسنگان :

 

تمام کاروانسرای پاسنگان از آجر ساخته شده که روی پایه ای مرکب از سنگهای بزرگ که از سطوح رودخانه گردآوری شده فرا گرفته است. در کاروانسراهای ایران معمولاً حصاری دیده می شود و در گوشه و گاهی در میان اضلاع دیوارها برجهایی قرار دارد و یا بر روی سردرب ورودی ساختمان دو طبقه ساخته شده است. اتاق مسافران معمولاً پیرامون حیاط باز می شده است. از نظر معماری در هر کاروانسرا اتاقهایی برای نگهبانان و کاروانسراداران ساخته می شده و معمولاً هر کاروانسرا دارای چاه آب و آب بوده است.
اصولاً در کاروانسرای مناطق کویری جهت ایمنی دیوارهای بلندی اطراف کاروانسرا را احاطه می کرده که کاروانسرای پاسنگان نیز چنین ویژگی را دارد.

 

کاربری کنونی کاروانسرای پاسنگان :

 

به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسب در خارج شهر و آلودگی نوری کم ، این مکان محل مناسبی جهت رصدهای نجومی است، لذا در طول سال گروههای رصد مختلف از قم و سایر نقاط کشور بدین منظور راهی این مکان می شوند.
سفره خانه سنتی، محلی برای برگزاری مراسم و آیین های مذهبی، فرهنگی، هنری و جشنواره های کشوری، اماکن اقامتی و پایگاه پرنده نگری از جمله امکاناتی می باشد که در این کاروانسرا فراهم شده است.
کاروانسرای تاریخی پاسنگان قم در تاریخ هشتم خردادماه سال ۱۳۲۱ خورشیدی به شماره ۳۵۷ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

 

سایر جاذبه های گردشگری منطقه :

 

گردشگران عزیز در مسیر قم به کاروانسرای پاسنگان میتوانند از امامزاده حلیمه خاتون در روستای روستای لنگرود قم، قلعه خورآباد در روستای خورآباد، محوطه شمشیر گاه در روستای خورآباد، سد تاریخی کبار قم و امامزاده سکینه خاتون روستای جنت آباد نیز دیدن نمایند. بهرحال جاذبه های گردشگری مسیر قم به پاسنگان نیز ارزش وقت گذاشتن علاقمندان را دارد./n