استان مرکزی,کلیسای مسروپ مقدس اراک,کلیسای مسروپ مقدس,کلیساهای اراک,کلیساهای ایران,کلیسای مسروپ,آدرس کلیسای مسروپ مقدس,کلیسای مسروپ کجاست,کلیسای مسروپ مقدس کجاست,اماکن مذهبی اراک,کلیسای اراک,ارامنه اراک

 

کلیسای مسروپ مقدس در خیابان چمران، خیابان کشیش شهر اراک واقع است. بنای این کلیسا در سال ۱۹۱۴ میلادی با استفاده از منابع مالی ارامنه اراک ساخته شده است.
مجموعه بناهای ساخته شده در محوطه حیاط کلیسا شامل، مدرسه ویژه ارامنه، تالار اجتماعات، منزل کشیش، منزل سرایدار و کلیسا می باشد. ساختمان اصلی کلیسا به صورت مستطیل شکل ساخته شده و از سه بخش مردم نشین، محراب و دو اتاق جانبی در مجاورت محراب تشکیل شده است. محراب در داخل طاق ساده و بزرگی ایجاد شده که این بخش ایوان مانند حدود یک متر از کف کلیسا بلندتر است. برای استحکام بنای کلیسا در داخل دیوارها و ستونها، تیرهای چوبی تعبیه شده است. نمای بیرونی کلیسا با آجر سفال تزئین گردیده است. برج ناقوس خانه کلیسا در جلوی ورودی غربی واقع شده است.
محراب در داخل طاق ساده و بزرگی ایجاد شده که این بخش ایوان ‌مانند حدود یک متر از کف کلیسا بلندتر است. در محراب این کلیسا به زیبایی تمام تصاویر مریم مقدس و فرزندش عیسی مسیح کشیده شده و نماد صلیبی بالای نقاشی دیده می‌شود. برای استحکام بنای کلیسا در داخل دیوارها و ستونها، تیرهای چوبی تعبیه شده است. نمای بیرونی کلیسا با آجر سفال تزئین گردیده است. سقف کلیسا بر روی چهار ستون که توسط قوسهایی به یکدیگر و به دیوارهای جانبی وصل شده‌اند تکیه دارد. کلیسا دارای نورگیرهای متعددی در چهار جهت بنا است و دو ورودی در قسمتهای جنوبی و غربی می‌باشد. برج ناقوس‌خانه کلیسا در جلوی ورودی غربی واقع شده است. علاوه بر آن، در سمت جنوب غربی حیاط با ساخت و نصب یک چلیپای بزرگ، نماد شهدای ارامنه در طول تاریخ مانند شهدای ارامنه در جنگ تحمیلی را گرامی داشته‌اند. در کل این بنای دوره‌ قاجار با تزئینات خاص خودش بسیار زیبا و دیدنی است.
در بخشی از کلیسای مسروپ اراک چلیپای بزرگی به عنوان نماد شهدای ارامنه در طول تاریخ مانند شهدای ارمنی جنگ تحمیلی وجود دارد که مورد احترام ارامنه است.

 

توضیحات تکمیلی :

اراک کلیسای دیگری هم به نام امانوییل یا امانوئل دارد که در سال ۱۹۴۲ میلادی ساخته شده است و به ارامنه پروتستان تعلق دارد./n