آذربایجان غربی,گردشگری ارومیه,کلیسای ننه مریم,کلیسای حضرت مریم,کلیسای ننه مریم ارومیه,کلیسای مارت مریم,کلیسای شرق آشور,آدرس کلیسای ننه مریم,کلیسای ننه مریم کجاست,معماری کلیسای ننه مریم,کلیساهای ایران,کلیسای ننه مریم جلفا

 

یکی از جاذبه های گردشگری و اماکن مذهبی شهر ارومیه کلیسای ننه مریم این شهر است. کلیسای ننه مریم که به نامهای حضرت مریم، مارت مریم و شرق آشور شناخته میشود یکی از قدیمی ترین کلیساهای ایران و جهان است که در خیابان خیام شهر ارومیه واقع است.
به روایتی اولین کلیسای مشرق زمین و به روایت دیگری دومین کلیسای بزرگ جهان پس از کلیسای بیت‏ ا‌لحم فلسطین است. محراب کلیسا اتاقکی گنبدی شکل و تو در تو است که فقط کشیش‌ها حق ورود به آن را دارند. ساختمان کنونی کلیسای ننه مریم بویژه گنبدها، طاقها و پایه‌های آن بر اساس نظر کارشناسان باستان شناسی متعلق به دوره ساسانی بوده و معماری داخلی آن آمیزه‌ای از معماری ساسانی و پارتی است.
کلیسای ننه‌ مریم نه نیمکت دارد و نه جایگاهی برای اعتراف یا وعظ کشیشان. در ورودی کم‌ ارتفاعی دارد که رو به صحن کلیساست.

 

تاریخچه کلیسای ننه مریم :

 

تاریخ ساخت کلیسای ننه مریم ارومیه به سال ۳۲ میلادی برمی گردد و از کلیساهای قدیمی جهان به شمار می‌رود. اولین بار در سال ۶۴۲ میلادی توسط شاهزاده‌ای چینی مرمت شد. در سال ۱۳۴۲ و ۱۳۴۳خورشیدی نیز مورد مرمت قرار گرفت. نمای فعلی آن به دوره ساسانی تعلق دارد. این کلیسا در سده‌های گذشته محل دفن مردگان بوده ‌است.
طبق روایت نویسندگان آشوری و مسیحی این بنای تاریخی قبلا آتشکده و یکی از معابد معروف زرتشتیان بوده است. هنگام تولد مسیح، موبدان زرتشتی ساکن این معبد، ستاره‌ای درخشان را در حال حرکت به سوی شرق می‌بینند، آن را نشانه ‌ای از تولد منجی وعده داده شده می‌یابند و به طرف اورشلیم روانه می‌شوند. این موبدها پس از بازگشت به ارومیه، آتشکده را مبدل به کلیسا کرده و در آنجا دین مسیح را بشارت می‌دهند./n