کوه برز و منطقه سیاهچال,کوه برز,کوه برز فیروزآباد,منطقه سیاهچال,سیاهچال فیروزآباد,جنگل سیاهچال,جنگل برز,کوه برز کجاست,آدرس کوه برز,جاذبه های طبیعی فیروزآباد,طبیعت شهرستان فیروزآباد,بهشت گمشده فیروزآباد

 

یکی از نقاط گردشگری طبیعی استان فارس و جاذبه های تفریحی فیروزآباد برز و منطقه سیاهچال می باشد. منطقه کوه برز و منطقه سیاهچال با نام بهشت گمشده فیروزآباد نیز شناخته می شود. منطقه برز کوهی است با طبیعتی بکر و شگفت انگیز و جنگلهای انبوه و حیات وحشی بی نظیر که در حدود ۳۵ کیلومتری شهر فیروزآباد در شمال غربی آن واقع شده است. سیاهچال نیز منطقه ای در این کوهستان فوق العاده می باشد که به واقع میتوان گفت جاذبه های طبیعی آن جزو زیباترین های ایران می باشد.
سیاه چال نامی است که گذشتگان ما بر این قطعه زیبا از سرزمین ایران نهاده اند. قطعه ای که در واقع با از بین رفتن قطعه ای از بدنه خود به وجود آمده است. هر نابودی فنا نیست و این را در سیاه چال به وضوح می شد دید. سیاه چال قلبی در میان کوههای فیروزآباد است که صدای طپش آن را کوهنوردان با گوش جان و دل می شنوند.
با دیدن این منظره، بهشتی را در ذهن خود تجسم میکنید که از دست این دنیا به این گوشه پناه آورده است. آرامش، هدیه این بهشت به شماست که با زیبایی هایش چشمان شما را نوازش میکند. وجود منطقه ای پر از لاله های واژگون واقعا این سرزمین را فریبنده و زیبا می نمایاند.

 

راه رسیدن به کوه برز و منطقه سیاهچال :

 

برای رسیدن به این مناطق بکر و طبیعی پس از انتخاب جاده فیروزآّباد به فراشبند، بعد از تنگ خرقه قبل از دشت کل و در واقع بین تنگ خرقه و دشت کل که حدودا ۳۰ تا ۳۵ کیلومتر از شهرستان فیروزآباد فاصله دارد، میتوانید به این طبیعت وحشی برسید، البته حدود دو ساعت پیاده روی نیز نیاز دارد. هنگامی که از سمت تنگ خرقه به سمت باچون حرکت کنید، منطقه برز و سیاهچال در سمت راست شما قرار دارد.

 

چگونگی بوجود آمدن منطقه سیاهچال :

 

در چگونگی به وجود آمدن این پدیده اقوال گوناگونی وجود دارد ولی آنچه از ظاهر موجود میتوان برداشت کرد این است که دو عامل می تواند دلیل وجود این پدیده شود :
یک- در اطراف سیاه چال تا فاصله چند کیلومتری روی سر کوه دانه های ریزی مانند شن از جنس آلیاژ مس و آهن وجود داشت که هیچگونه سنخیتی با جنس خاک آنجا نداشت و به صورت پاششی در اطراف پخش بود که نشان از برخورد شهاب سنگی عظیم داشت که ترکشش به اطراف پخش شده باشد و شاید این یک دلیل باشد.
دو- در پایین سیاه چال و همچنین در دیواره های آن چشمه های کوچکی وجود داشت که شاید در گذشته پر آب تر بوده و همچنین حفره ای در پایین یک سنگ بزرگ دیده میشود که نشان از وجود راههایی به لایه های زیرین بود. شاید شسته شدن خاک لایه های زیرین سنگهای کوه و عاملی چون زلزله باعث به وجود آمدن این چاله شده باشد که البته با توجه به نوع سنگهای دیواره این عامل کمی دور از ذهن است.

 

توضیحات تکمیلی :

لازم به توضیح است که معمولا افراد علاقمند تحت عنوان گروههای کوهنوردی به این منطقه می روند، ولی این گروههای کوهنوردی میتوانند در قالب گروههای خانوادگی نیز باشند و نیاز به تخصص بسیار بالای کوهنوردی نمی باشد.
همچنین علاقمندان می بایست در منطقه سیاهچال احتیاط لازم را نسبت به احتمال وجود بعضی خزندگان مثل مار رعایت نمایند.
به قطع میتوان گفت که منطقه برز و سیاهچال فیروزآباد بهشتی گمشده می باشد که امید است با معرفی هرچه بهتر این طبیعت و ایجاد امکانات هرچه بهتر برای بازدید این منطقه بسیار زیبا و جالب، این قطعه از بهشت زمینی بهشتی آشنا باشد و از گم بودن به در آید./n