کوه جنگلی تل انبار

کوه جنگلى تل انبار در فاصلهٔ ۲۳ کیلومترى جنوب گرگان و در ۶ کیلومترى شمال غربى روستاى چهارباغ قرار گرفته است. این کوه سرچشمه رودهاى چهارباغ، سوته‌رود و خاصه‌رود مى‌باشد. روستای چهار باغ در مرز شرقی منطقه حفاظت شده جهان نمای گرگان واقع شده است.
تل انبار نام رشته کوهی است مشرف به جنگل زیبای ناهار خوران که در بلندترین قسمت به قله تل انبار به ارتفاع ۳۰۳۰ مترمیرسد . دره تل انبار در بخش شمالی این ارتفاعات قرار گرفته و در برخی نقاط از داخل شهر گرگان قابل رویت است . این دره دارای آبشارهای زیادی است و آخرین آبشاریعنی آبشار دوقلوی زیارت در نزدیکی جاده خاکی روستای زیارت فرود می آید که تفرجگاهی پر طرفدار در این منطقه میباشد .

راه رسیدن به تل انبار :

مسیر اولیه رفتن به تل انبار از بلوار ناهارخوران شروع میشود. پس از رسیدن به زیارت به سمت دوراهی آبشار جاده خاکی وجود دارد که می توان آن را با خودرو پیمود. به دوراهی آبشار که رسیدید پیاده روی شروع میشود.
برای رسیدن به ابتدای دره تل انبار دو مسیر وجود دارد که برای صعود به قله تل انبار مورد استفاده قرار میگیرد. یکی از آنها مسیر چشمه شهربت است ودیگری چمازچال.
اگر مسیر چشمه شهربت را انتخاب کنید مسیرتان از بین زمین های کشاورزی خواهد بود. البته راه کاملا پاکوب است و در حقیقت در ایام قدیم محل تردد اهالی روستای چهارباغ و شاهکوه به زیارت و گرگان بوده است.
در چشمه شهربت میتوانید آب آشامیدنی بردارید.
مقصد بعدی در ارتفاع ۲۳۰۰متری است که به نام سیاهخانی معروف است و در حقیقت چشمه ای در انتهای یک مرتع جنگلی است.
سمت راست چشمه مسیر پاکوب و مشخصی پیداست که کوهنوردان برای صعود به قله از آن استفاده میکنند. پس از چند دقیقه پیمایش به مرتع کوچکی میرسید که پس از حدود تقریبا ۲۰ دقیقه پیاده روی به اولین دره خواهید رسید. دره دوم تقریبا ۱۵دقیقه با دره اول فاصله دارد.
دره دوم از ۵۳ آبشار ۲ الی ۴۰ متری تشکیل شده است که ۲۰ تای آن بالای ۱۰ مترست. تقریبا میتوان نیمی از این آبشارها را با حمایت طناب و نیم دیگر را بدون حمایت پیمود.

نکات ضروری جهت پیمایش دره تل انبار :

– برای پیمایش کامل دره ۲ روز زمان نیاز است.
– فصل مناسب اجرای برنامه از اول تیرماه تا نیمه اول شهریورماه است.
– دو حلقه طناب ۵۰ متری و یک طنابچه ۲۰ متری به همراه داشته باشید.
– تجهیزات کامل برای کارگاه زدن به همراه داشته باشید.
– پیش از رفتن از وضعیت جوی منطقه باخبر شوید.
– همراه داشتن جعبه کمکهای اولیه ضروری است.
– تجهیزات داخل کوله پشتی خود را ضدآب و عایق نمایید.
– توجه داشته باشید که به غیر از چند نقطه از مسیر، راهی برای بازگشت نیست و باید مسیر را ادامه دهید.
– در برخی کارگاهها از ابزارهای مستهلک، طنابچه های نازک و قدیمی یا حتی تسمه کمربند ایمنی خودرو استفاده شده است که به شدت خطرناک هستند، لذا توصیه میشود قبل از فرود از آبشارها کارگاه ایمن تعبیه نمایید.
– در برخی از نقاط دره امکان استفاده از تلفن همراه وجود دارد که توجه به آن ضروری است.
– بدلیل وجود تنه درختان در مسیر احتمال گیر کردن طناب زیادست لذا طناب اضافی به همراه داشته باشید.
– بدلیل صدای آب و ارتفاع زیاد گاهی اوقات ارتباط کلامی مشکل میشود لذا با استفاده از بی سیم میتوان ارتباط را راحتتر نمایید.
– ورود به این دره جهت تجربه اندوزی توصیه نمیشود و مکانی مناسب جهت بازآموزی است.