گردشگری سیستان و بلوچستان,گردشگری چابهار,کوه های مریخی چابهار,کوههای مریخی,کوههای مینیاتوری,کوه های مینیاتوری چابهار,کوه های مریخی سیستان بلوچستان,آدرس کوه های مریخی,کوه های مریخی کجاست,کوههای مریخی درچابهار,مکان های طبیعی سیستان و بلوچستان,طبیعت چابهار

 

یکی از جاذبه های گردشگری دیدنی طبیعی و از جمله مکان های گردشگری چابهار در استان سیستان و بلوچستان کوه های مریخی یا کوههای مینیاتوری می باشد.
حدود ۴۰ تا ۵۰ کیلومتر پس از چابهار به سمت بندرگواتر، کوههایی در سمت چپ جاده نمایان می‌شود که به کوههای مینیاتوری یا مریخی معروفند. کوه های مخروطی شکل در یک سو و تالاب صورتی و ماسه های سرخ رنگ با درختچه های بیابانی در سوی دیگر، سبب شده اند تا جاده چابهار به بندر گواتر یکی از زیباترین جاده های استان سیستان و بلوچستان باشد.
این جاذبه طبیعی سیستان و بلوچستان مناظری از کوههای کره ماه را برای انسان تداعی می‌کند و جنس رسوبی کوهها و همچنین فرسایش خاص کوهها موجب ایجاد شیارها و تراش‌های زیبایی شده است که گویی نقاشی ماهر آنها را به تصویر کشیده است. این کوه‌ها که چاک چاک هستند و شکل‌های نامانوس دارند فاقد پوشش گیاهی بوده و به دلیل غیرعادی بودنشان، در سال‌های اخیر و در میان گردشگران، به کوه‌های مریخی شهرت یافته‌ اند.
رنگ تقریبا سفیدرنگ کوه (چیزی میان طوسی و سفید) با واریزه‌های بسیار در پای ‌آن، وجود گرما و حرارت و شرجی هوا و رطوبت نسبتا بالا و سوی دیگر آن دریا که به ‌این منظره آغوش گشوده است، مناظری رویایی و تخیلی را در ذهن بیننده پدید می‌آورد. وجود پرندگانی هم چون فلامینگو، عقاب دشتی، حواصیل و تیهو، زیبایی این منطقه را دو چندان کرده است.
در جهان تنها چند کشور چنین مناظر زیبا و بکری دارند، بطور مثال کشور مغولستان از این جاذبه گردشگری برخوردار است و از چندی پیش به ایجاد اماکن تفریحی و سیاحتی در مجاورت این نوع کوه ها اقدام کرده و با این اقدام خود، هر ساله پذیرای شمار زیادی از گردشگران از سراسر دنیا در این منطقه است./n