کوچه باغ های سمنان

کوچه باغ های سمنان در مرکز شهر سمنان در ضلع جنوبی بلوار هفده شهریور واقع شده اند. باتوجه به کویری بودن سمنان وجود چنین باغهایی توجه هر گردشگری را به خود جلب مینماید. در این باغها درختان انار، انجیر و توت غالب درختان را تشکیل میدهند. نهری زیبا نیز در این کوچه باغ جاریست.
بخش اعظم سمنان را تا چند دهه پیش باغ‌ها و مزارع تشکیل می‌داد و پیش از ورود صنعت به شهر، شیوه معیشتی بیشتر مردم کشاورزی بود که با این شرایط اقلیمی، کاری بس دشوار و طاقت‌فرسا بود؛ به همین‌دلیل پس از تاسیس نخستین کارخانه در شهر، بسیاری از مردم اندک اندک کشاورزی را رها کرده و به کار در کارخانه روی آوردند.
بخش عمده شهرهای ایران قدیم را باغ ها تشکیل می دادند.
متأسفانه به مرور زمان و با بزرگ شدن شهرها، افزایش جمعیت، زیاد شدن تعداد ساختمان‌ها، کمبود آب مورد نیاز کشاورزی به جهت اولویت تأمین آب شرب، صرفه اقتصادی نداشتن کشاورزی سنتی، بی‌علاقگی نسل جدید به کشاورزی به دلیل تحصیل و اشتغال در بخش‌های اداری، تجاری و صنعتی و دلایل دیگر، در طول سال‌ها به مرور بیش‌تر باغ‌‌ها و مزارع حاشیه شهر‌ها از بین رفت و در حال حاضر تعداد کمی از این باغ‌ها به جا مانده که هنوز سرسبز هستند.
سمنان به عنوان شهری در حاشیه کویر که همواره دچار کمبود آب بوده است، در جغرافیای طبیعی به عنوان شهری سبز قلمداد می‌شده و عامل سرسبزی آن هم، باغ‌های سنتی میوه بوده که امروز شاهد خاموشی تلخ آن‌ها هستیم.
نقش این باغ‌ها در تلطیف هوا و تامین رطوبت مورد نیاز را هنگامی می‌توان درک کرد که یکی از روزهای گرم تابستان، از کوچه‌باغی عبور کنیم.
باغ‌ها اهمیت خود را رفته رفته از دست دادند و فراموش شدند؛ درست است که این نوع از کشاورزی سنتی توجیه اقتصادی ندارد و در حال حاضر باغ‌های شهر جای خود را به ساختمان‌های چند طبقه داده‌اند و معدود باغ‌های باقیمانده هم رونق چندانی ندارند، اما خاطره آن باغ‌ها هنوز در ذهن بسیاری از شهروندان بوده و هنوز کوچه باغ‌های سمنان با اندک درختانی که شاخه‌هایشان از پشت دیوارهای کاه‌گلی پیدا است،‌ بوی خاطرات گذشته را می‌دهند.
حتی کسانی که خاطره‌ای زنده از آن دوران ندارند، با قدم زدن در این کوچه باغ‌ها احساسی هویت‌بخش می کنند؛ هویتی که با رگ و پی این شهر پیوند خورده است.