استان کرمانوشهرستان کرمان,کویر شهداد,کمپ کویری شهداد,آدرس کویر شهداد,کویر شهداد کجاست,کمپ کویری شهداد کجاست,کلوت های شهداد,گندم بریان,ریگ سوخته,بیابان شهداد,شهداد کرمان,مسیر کویر شهداد,کویرگردی,کویرهای ایران

 

یکی از جاذبه های گردشگری و مناطق طبیعی استان کرمان کویر شهداد و کلوت های شهداد می باشد. کویر یا بیابان شهداد با نام تاریخی خبیص در ۹۶ کیلومتری شمال شرق کرمان، در حاشیه باختری لوت مرکزی قرار گرفته‌ است و کویری‌ ترین بخش استان کرمان به شمار می رود. این مکان گردشگری طبیعی با ۲۴ هزار کیلومتر مربع وسعت در جنوب شرقی ایران و شمال شرقی کرمان، یکی از بزرگ‌ترین بخشهای کشور و باستانی‌ ترین بخش استان کرمان محسوب می ‌شود، قدیمی‌ترین پرچم فلزی جهان در کاوش‌های سال ۱۳۵۰ خورشیدی در این منطقه یافت شد.

 

کلوت های شهداد :

 

کلوت که از ترکیب دو واژه” کل” به معنی “آبادی” و “لوت” که نام بیابانش هست آمده است.
گردشگران میتوانند در سفر کویر گردی خود به استان کرمان از این جاذبه بی بدیل ژئوتوریسم و طبیعت گردی و کویر گردی کشور بازدید نمایند. کلوت‌ها رشته دالان‌های موازی هستند که بر اثر باران و باد شدید به مرور زمان ایجاد شده است و ارتفاع دیواره‌های آن‌ها به ۲۰۰ متر می‌رسد.
کلوتهای شهداد در ۴۰ کیلومتری شمال شرق شهداد قرار دارند. از دور دست که به کلوت‌ها نگاه می‌کنید شهری بزرگ با آسمان خراشهای فراوان را تداعی می‌کند و همین امر باعث شده تا برخی جهانگردان خارجی از آن به عنوان شهر ارواح یاد کنند.

 

گندم بریان – ریگ سوخته :

 

در ۸۰ کیلومتری کویر شهداد منطقه ای به نام “گندم بریان” یا “ریگ سوخته” وجود دارد که در تابستان با دمای نزدیک به ۶۷ درجه سانتی گراد رکورد دار گرمترین نقطه جهان شده است ،به دلیل نداشتن جاده و راه مشخص دستیابی به آن به سختی و تنها با همراهی تعداد معدودی که آشنا به مسیرها هستند امکان پذیر است. بعد از اعلام نظردکترکردوانی پدرکویر شناسی ایران و تائید ناسا، پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران به عنوان گرمترین نقطه جهان در این منطقه برافراشته شد.
دکتر کردوانی بیابان‌ شناس معروف ایرانی می گوید : “پیش از اعلام میزان گرمای گندم بریان گمان می‌شد صحرای لیبی در شمال صحرای آفریقا با ۷/۵۷ درجه سانتی‌ گراد حرارت، گرم ‌ترین منطقه کره زمین باشد اما امروز مشخص شده است که گندم بریان در بیابان لوت با دمایی بیش از ۶۷ درجه سانتی‌گراد در سایه، گرم‌ترین نقطه کره خاکی است”
گندم بریان منطقه‌ ای با پوشش آتشفشانی است و همین پوشش سیاه آتشفشانی موجب بالا رفتن شدید گرما در این منطقه می‌شود. این منطقه همچنین پست‌ ترین منطقه داخلی ایران نیز محسوب می‌ شود و این موضوع نیز از دیگر دلایل گرمای شدید آن است.

 

کمپ کویری شهداد :

 

کمپ کویری شهداد در ۲۷ کیلومتری شمال شرق شهداد در مسیر شهداد به نهبندان پس از گذر از ده سیف و شفیع آباد در لابه لای تپه ها قرار گرفته است. آب، برق، سرویس بهداشتی، آمفی تئاتر روباز، حمام آفتاب، خواب در شنها و استراحت در ۳۵ آلاچیق ساخته شده از مصالح طبیعی همچون برگهای خرما بخشی از امکانات و لوازم میزبانی کویر از میهمانانش است، بواقع میتوان گفت این مکان آخرین نقطه حیات در منطقه است.

 

بهترین زمان برای سفر به کویر و بیابان شهداد :

 

اگر چه پاییز مناسب‌ترین فصل برای کویر نوردی است اما تعطیلات نوروز هم یک فرصت خوب برای بازدید از زیبا‌ترین کویر ایران و شاید جهان باشد./n