خراسان شمالی,گردشگری شهر بجنورد,بش قارداش بجنورد,گردشگاه بش قارداش,تفرجگاه بش قارداش,گردشگاه بش قارداش بجنورد,بش قارداش کجاست,آدرس بش قارداش,پارک بش قارداش بجنورد,گردشگاه بش قارداش کجاست,مکان های تفریحی بجنورد,چشمه بش قارداش,آرامگاه سردار مفخم بجنورد

 

یکی از جاذبه های طبیعی گردشگری بجنورد در استان خراسان شمالی گردشگاه بش قارداش است. گردشگاه بش قارداش در فاصله ۸ کیلومتری جنوب بجنورد در مسیر بجنورد به اسفراین قرار دارد. در گوشه شرقی این تفرجگاه زیبا استخر آب و چشمه ای وجود دارد که جلوه خاصی به این پارک دیدنی بخشیده است.
در پایین کوه یک شعار سنگ تراشیده ای وجود دارد که شعار زرتشتیان یعنی پندار نیک گفتار نیک و کردار نیک برروی کوه حک شده ‌است. سنگتراش این اثر اسماعیل جزمی نقاش، خطاط و سنگ تراش بجنوردی می‌باشد که در سال ۱۳۰۰ و اندی این سخن را تراشیده و به گفته خودش برای در یاد ماندن در دلها تاریخ آن را به ۱۳۰۰ خورشیدی نوشته‌ است. در روبروی استخر اصلی بش قارداش یک دروازه از حدود ۲۰۰ سال پیش تا کنون پابرجاست.

 

علت نامگذاری تفرجگاه بش قارداش :

 

بش قارداش در زبان ترکی خراسانی به معنی پنج برادر می باشد.
طبق افسانه ای در روزگاران قدیم پنج برادر در شهر بجنورد زندگی می‌کردند که به دلیل مخالفت با ظلم و ستم حکمران وقت تحت تعقیب ماموران قرار داشتند. این پنج برادر با هم گریخته و ماموران نیز آنها را تا این مکان تعقیب کردند. پنج برادر از خدا طلب کمک کردند، در این هنگام پنج سوراخ در کوه ایجاد شد که برادران به آنها پناه برده و از سوراخ‌ ها آب گوارایی جاری شد. تا سالها قبل و پیش از خشکسالی‌های شدید تعداد چشمه‌ها پنج عدد بود که تمامی آنها آب بسیار داشتند.

 

آرامگاه سردار مفخم در بوستان بش قارداش :

 

در سمت چپ کوه و چشمه بش قارداش بنایی تاریخی وجود دارد. سهام الدوله یارمحمدخان شادلو (سردار مفخم) حاکم بجنورد، به دستور ناصرالدین شاه قاجار مأمور شد که گنبد تازه ای در محل تاریخی بش قارداش بسازد. وی بنایی جدید در این محل احداث کرد و پس از مرگ ناصرالدین شاه آن را به مقبره خود اختصاص داد که اکنون قبر وی با سنگی مرمرین در وسط آن قرار دارد. درب بنای مقبره سردار مفخم بسیار نفیس و دیدنی می باشد.

 

خواص معدنی آب بش قارداش :

 

آب چشمه بش قارداش در آبشناسی پزشکی جهت درمان بیماریهای تغذیه‌ ای، اشکالات کبدی، صفرایی و ناراحتی‌های دستگاه ادراری دارای اهمیت خاصی می‌باشد. آب معدنی بش قارداش در شمار آبهای بیکربناته، کلسیم و سولفاته کلروره سرد به همراه سیلیس و آثار آهن می‌باشد.

 

امکانات رفاهی پارک بش قارداش :

 

استخر شنا کودکان، استخر شنا بزرگسالان، پارکینک، نمازخانه، تلفن همگانی، آنتن دهی مناسب خطوط ایرانسل و همراه اول، سوپر مارکت، سیستم روشنایی در شب، کمپ نیروی انتظامی، پست امداد و نجات هلال احمر و سوییت از جمله امکانات رفاهی گردشگاه بش قارداش بجنورد هستند./n