گردشگری استان فارس,شهرستان رستم,تالاب سرآبسیاه,تالاب سرآبسیاه شهر رستم,گردشگاه سرآبسیاه,سرآبسیاه مصیری,مکان های تفریحی شهرستان رستم,سرآب سیاه,گردشگاه سرآبسیاه رستم کجاست,آدرس گردشگاه سرآبسیاه,آدرس سرآبسیاه,سرابسیاه رستم

 

تالاب سرآب سیاه یا تفرجگاه سرابسیاه یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی در شهرستان رستم استان فارس می باشد. این گردشگاه زیبا در ۲۷ کیلومتری شمال غرب شهر مصیری در نزدیکی روستای سرآب سیاه واقع است. شهر مصیری مرکز شهرستان رستم می باشد.
چشمه سراب سیاه یکی از مهمترین سرچشمه های آب رودخانه تنگ شیو رستم بوده و پس از پیوستن به رودخانه فهلیان در انتهای خاک ممسنی و رستم تشکیل رودخانه معروف زهره را می دهد.

 

جاذبه های گردشگری تالاب سرآب سیاه :

 

– تنها چشمه و تالاب با قابلیت قایقرانی در شهرستان ممسنی و رستم دریاچه سرابسیاه می باشد.
– آب دهی تالاب سرآب سیاه بسیار بالا بوده و حتی در بدترین سالها از نظر خشکسالی پرآب است.
– تنوع زیستی تالاب سرآب سیاه از نظر پوشش گیاهی و جانوری بسیار غنی است.
– کتیبه ای باستانی در حاشیه چشمه سرآب سیاه وجود دارد. کتیبه سراب سیاه همانند اغلب کتیبه های دوره ساسانی در پای چشمه آبی جوشان و در محل گذر حک شده است.
– طبیعت دیدنی روستای سراب سیاه

 

گونه های گیاهی دریاچه سرآب سیاه :

 

انواع گیاهان داوریی از قبیل پونه، بابونه، گل گاوزبان، مورد و همچنین گیاهان غیر دارویی پوشش گیاهی این مکان گردشگری زیبا را تشکیل می دهند.

 

گونه های جانوری تالاب سرآبسیاه :

 

آبزیانی چون انواع کپو، ماهیان وحشی، ماهیان مولد بومی رودخانه زهره، خرچنگ و لاک پشت و انواع پرندگان از قبیل مرغابی وحشی، بلبل، لک لک، لیکو، گنجشک، کبوتر وحشی، مرغ ماهی خوار و سبزه قبا یا قبا سوزک و همچنین حیواناتی همچون روباه، سمور، جوجه تیغی و کفتار گونه های مختلف جانوری این جاذبه گردشگری استان فارس را تشکیل می دهند.

 

مسیر رسیدن به گردشگاه تالاب سرآب سیاه :

 

اگر مبدا حرکت شما شهر مصیری (مرکز شهرستان رستم) باشد از طریق جاده مصیری به بابا میدان و پس از ۵ کیلومتر به بابامیدان بروید. سپس جاده بابامیدان به گچساران را انتخاب نمایید. در کیلومتر ۱۲ بابامیدان به گچساران در سمت راست به جاده دهنو مرکزی و روستای سراب سیاه خواهید رسید. وارد این جاده شوید. پس از ۴ کیلومتر به روستای دهنو رسیده و ۵ کیلومتر پس از روستای دهنو به روستای سرآبسیاه خواهید رسید.
مسیر دسترسی به تالاب سرآبسیاه در تمامی طول سال به دلیل وجود مزارع کشاورزی در دو سوی جاده بسیار دیدنی و چشم نواز بوده و می توانید متناسب با فصول مختلف سال مزارع زیبای برنج، گندم، ذرت، ماش، کلزا و بعضاً کنجد و خیار را مشاهده کرده و لذت ببرید./n