استان کرمان,گنبد مشتاقیه,گنبد مشتاقیه کرمان,سه گنبد کرمان,مشتاق علیشاه,آدرس گنبد مشتاقیه,گنبد مشتاقیه کجاست,سه گنبد کرمان کجاست,آدرس سه گنبد کرمان,مشتاق علیشاه کرمان,آثار تاریخی کرمان,زندگینامه مشتاق علیشاه,درویش مشتاق

 

یکی از جاذبه های تاریخی و نقاط زیارتی کرمان گنبد مشتاقیه می باشد. گنبد مشتاقیه که به سه گنبد نیز شهرت دارد، از آثار دوران قاجار در شهر کرمان است که در گذشته در جوار قبرستان کهنه و خارج از حصار شهر قرار داشته است. سه گنبد کرمان در میدان مشتاقیه، خیابان ۱۷ شهریور، روبروی بازار میوه و تره بار واقع است.
درویش مشتاق به جرم آنکه قرآن را با نوای سه‌ تار مى‌خواند، سنگسار شد و جسد او را در کنار مقبره میرزا حسین خان دفن کردند. در سال ۱۲۶۰ قمری سه گنبد بر روی قبور مشتاق علی‌شاه، شیخ اسماعیل و کوثرعلی ‌شاه بنا گردید.
در زیر این گنبد منبری نیز باقی مانده که در نوع خود بسیار جالب توجه و نفیس است. کاشی کاری های سقف دو گنبد مشتاقیه گویا در قرن اخیر ساخته شده اند اما کاشی کاری و تزئینات داخلی آن که از آثار ارزنده هنری نیز محسوب می شوند مربوط به همان دوره قاجاریه است .

 

درباره مشتاق علیشاه :

 

مشتاق علیشاه نامش میرزا محمد تربتی بود. او از چهره های سرشناس عرفان و شعر ادب و هنر به شمار می رود. مشتاق سیم چهارمی را به سه تار افزود و سیم چهارم سه تار از یادگارهای اوست. مشتاق در مرحله ای از زندگی عاشق می شود و به دنبال عشق خود به شیراز می رود، اما آنجا با معصوم علی شاه دکنی از نوادگان شاه نعمت الله ولی آشنا می شود که پس از مدتی او لقب مشتاق علی شاه را دریافت می کند و بدین ترتیب مسیر زندگی او دگرگون می گردد. پس از مدتی وی از سوی معصوم علی شاه برای ترویج طریقت عازم کرمان می شود و با گذشت زمان صاحب مریدان فراوانی می شود. مشتاق در سال ‪ ۱۲۰۶‬هجری قمری به جرم آنکه قرآن را با نوای سه ‌تار مى‌خواند، سنگسار شد و نعش او را در کنار مقبره میرزا حسین خان دفن کردند./n