استان ایلام,گنجینه تاریخ طبیعی ایلام,موزه تاریخ طبیعی ایلام,موزه طبیعت ایلام,آدرس موزه تاریخ طبیعی ایلام,موزه تاریخ طبیعی ایلام کجاست,موزه تاریخ طبیعی,موزه های ایلام,موزه های ایران,موزه طبیعت شناسی ایلام,گردشگری ایلام,موزه جانورشناسی ایلام

 

یکی از جاهای گردشگری و مکان های دیدنی شهر ایلام گنجینه یا موزه تاریخ طبیعی این شهر است. گنجینه تاریخ طبیعی استان ایلام در بوستان جنگلی چغاسبز در زمینی به گستره پنج هزار متر مربع در ۲ طبقه احداث شده و شامل بخش هایی چون پرندگان، خزندگان، پستانداران، دوزیستان، پرنده شناسی، گیاه شناسی، فسیل و واحد تاکسیدرمی می باشد. بوستان جنگلی چغاسبز در ورودی جنوبی شهر ایلام در بلوار خلیج فارس واقع است. فاصله میدان کشوری ایلام تا پارک جنگلی چغاسبز در حدود ۴ کیلومترست.
۸۰ درصد آثار این گنجینه را گونه های بومی و ۲۰ درصد را نیز غیر بومی تشکیل می دهد ولی هنوز هم برخی از بخش های آن نیازمند خرید نمونه های مختلف جانوری است. استان ایلام با داشتن ۸۰ زیستگاه متنوع یکی از غنی ترین محیط های طبیعی کشور محسوب می شود که گونه های گیاهی و جانوری متنوعی در زیستگاه های آن بسر می برند و از ۱۶۲ گونه پستاندار کشور ۳۲ گونه و از ۵۰۲ گونه پرنده ۱۸۳ گونه در استان ایلام وجود دارد.
گنجینه تاریخ طبیعی ایلام بازگوکننده تاریخ طبیعت استان بوده و نمونه‌های جالب و ارزنده آثار خلقت اعم از جاندار و بی‌جان به روشهای علمی در آن نگهداری می‌شود و این موزه مجهز می تواند تمام زیبایی های استان را به نمایش بگذارد.
با بهره‌ برداری از این موزه تاریخ طبیعی که در منطقه تفریحی چغاسبز واقع است، علاقمندان می‌توانند با سیر و مراحل تکاملی گیاهان، جانواران، طبیعت، حیات وحش و محیط زیست استان ایلام آشنا شوند./n