گردشگری سیستان و بلوچستان,گورستان هفتاد ملا,قبرستان هفتاد ملا,هفتاد ملا,قبرستان هفتاد مولا,هفتادملا,هفتاد مولا میرجاوه,گورستان هفتاد ملای میرجاوه,جاهای دیدنی میرجاوه,بناهای تاریخی سیستان و بلوچستان,گورستان هفتاد ملا کجاست,آدرس گورستان هفتاد ملا

 

یکی از جاذبه های گردشگری و اماکن تاریخی شهرستان میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان قبرستان تاریخی هفتاد ملا می باشد. این مکان گردشگری تاریخی در ۱۰ کیلومتری روستای هدف گردشگری تمین و ۶۳ کیلومتری جنوب غرب شهر میرجاوه قرار دارد. روستای تمین در شمال شرق قله تفتان واقع است.
این اثر تاریخی میرجاوه بیش از ۵۰۰ متر مربع وسعت داشته و به شکل کمانی در بخش شرقی روستای روپس از توابع میرجاوه در سینه کوه واقع شده است. هیچوقت نور خورشید بر این قبرها نتابیده و قبرها همیشه در سایه قرار دارند و به همین علت از گزند باد و باران در امان هستند.
در داخل روستای روپس هفتاد ملا درختی با قدمت بیش از هزار سال وجود دارد که ساکنان این روستا اگر اختلافی یا مجلسی داشتند در زیر این درخت می نشستند و حل می‎کردند.
این اثر تاریخی سیستان و بلوچستان در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۳۸۲۶ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

تاریخچه قبرستان هفتاد ملا :

 

دو روایت در مورد قبرستان هفتاد ملا وجود دارد، اولی اینکه پس ورود اسلام به این منطقه موبدان زرتشتی به این مکان پناه برده و درهمان جا پس از مرگ دفن شدند که با توجه به معماری قبرها قابل قبول است و روایت دوم اینکه این منطقه در مسیر رودخانه قرار داشته و مردم برای در امان ماندن از سیلاب ها مردگان خود را در ارتفاعات بلند دفن میکردند که موقعیت جغرافیایی منطقه بیانگر این موضوع نیز هست.

 

معماری قبرستان هفتاد ملا :

 

قبور این قبرستان قدیمی مستطیلی شکل بوده و دو طرف آن به وسیله خشت خام بالا آورده شده و اجساد را داخل آن قرار داده و قبور را به صورت مسطح ساخته ‎اند. معماری این مکان تاریخی سیستان و بلوچستان الهام گرفته از سبک معماری کورش بزرگ بوده و در حدود ۸۰۰ سال قدمت دارد. دراین قبورهشت سوراخ تعبیه شده که هوا از آن عبور کند تا قسمت بالای قبور خراب نشود./n