یخچال دوققوز پله,نه پله ارومیه,یخچال نه پله ارومیه,خانه آبگینه ارومیه,یخچال دوققوزپله کجاست,آدرس یخچال دوققوز پله,آدرس خانه آگینه ارومیه,یخچال دوققوز نه پله کجاست,جاهای تاریخی ارومیه,بناهای تاریخی ارومیه

 

یکی از اثرهای تاریخی و مکان های گردشگری قدیمی شهر ارومیه یخچال نه پله یا دوققوز پله می باشد. یخچال نُه پله یا دوققوز پله بوزخاناسی در محله ای قدیمی به نام عسگرخان، در تقاطع خیابان همافر و مفتح ارومیه، در میدان نه پله و در کنار نهر کوچکی به نام دره چای قرار دارد. دوققوز در ترکی به معنای عدد نه می باشد. تا قبل ازگسترش شهر به صورت فعلی، اهالی ارومیه از این یخ استفاده می کردند. مردم ارومیه مراسم چهارشنبه سوری را در کنار حوضچه ای که آب نهر به آن می ریخت و فاصله اش با یخچال حدود چهل متراست برگزار می کنند.

 

معماری یخچال دوققوز پله :

 

با توجه به شکل ساختمان و نقشه یخچال به نظر می رسد این بنا به دوره قاجار تعلق دارد. بنا و سقف آن از سنگ و آجر است. این یخچال هنوز سالم باقی مانده و صدمات زیادی به آن وارد نشده است. با توجه به عملکرد خاص بنا، فاقد تزئینات خاص معماری است و تزئینات آن محدود به دقتی است که در چیدن سنگ‌ها و آجرها بکار رفته است.
این یخچالها به یخچالهای زیر زمینی نیز معروفند. این یخچال ها را می توان درسرتاسر آذربایجان مشاهده کرد. یخچال صادقیه از آثار دوره صفویه در بازار تبریز، یخچال الوغ بیگ در تیکان تپه (تکاب )، یخچال چورس در روستایی به همین نام از توابع شهر خوی و یخچالهایی در شهرهای همدان و ساوه و مراغه از این نوع یخچال های زیرزمینی هستند.

 

کاربری کنونی یخچال دوققوز پله :

 

این بنای تاریخی و قدیمی ارومیه در حال حاضر به خانه آبگینه شهر ارومیه تغییر نام داده و به عنوان گالری مورد استفاده قرار می‌گیرد./n