پارک جوانمردان ایران

بوستان جوانمردان ایران یکی از پارکها و فضاهای سبز استان تهران است که در محدوده شمال غربی شهر تهران احداث شده است. بوستان جوانمردان ایران با مساحت کلی ۱۵۰ هکتار، یکی از بزرگ‌ ترین بوستان‌های تهران است که فاز اول آن که میان محور اتوبان همت و اتوبان حکیم قرار دارد، در ابتدای تابستان سال ۱۳۹۱ خورشیدی افتتاح شد. در این بوستان بیش از ۴۰ تندیس‌ از مشاهیر و جوانمردان ایرانی قرار داده شده‌ که در آینده به بیش از این مقدار نیز خواهد رسید، در واقع به نوعی نمایانگر جوانمردان ایران در طول تاریخ ایران زمین است.
پارک جوانمردان ایران دارای سه ورودی می‌باشد، بلوار صدرا که در واقع ورودی غربی بوستان است، بلوار جوانمردان که ورودی غربی بشمارمی آید و جنوب بزرگراه شهید همت که ورودی شمالی این پارک است.

ویژگی مهم بوستان جوانمردان ایران :

پارک جوانمردان ایران با بهره ‌گیری از مصالح و مواد همگون با طبیعت احداث شده است. استفاده از انرژی پاک خورشیدی نیز از دیگر ویژگیهای مهم این بوستان است، خصوصا در مواقع بحران به جهت تامین روشنایی و آب گرم مورد نیاز شهروندان این خصوصیت بیشتر برجسته خواهد شد.
استفاده از مصالح سازگار با محیط طبیعی موجب کاهش قابل توجه هزینه های تعمیر و نگهداری آتی میشود. کاشت پوشش گیاهی و درختی با رژیم آبیاری مناسب و بهینه و استفاده از سیستم آبیاری قطره ای و بارانی از دیگر ویژگیهای بارز بوستان جوانمردان ایران است.

امکانات رفاهی پارک جوانمردان ایران :

از امکانات موجود در بوستان جوانمردان تهران می‌توان به فضای بازی کودکان، پیست اسکیت و بخش آموزش اسکیت، فضای بازی‌های فوق مدرن مکانیکی، زمین‌های بازی چند منظوره، سایت بازی شطرنج، تنیس روی میز، فوتبال دستی، باغ گیاه ‌شناسی، کوشک پذیرایی و چایخانه سنتی، غرفه‌های فرهنگی، آبنمای موزیکال، خانه سلامت، برکه پرندگان، آلاچیق، مسجد، سرویس های بهداشتی ، باجه آتش نشانی، غرفه های عرضه محصولات فرهنگی و اطلاعات گردشگری و پارکینگ های مناسب اشاره نمود.