آذربایجان غربی,گردشگری ارومیه,دریاچه ارومیه,دریاچه رضائیه,دریاچه های ایران,دریاچه بزرگ ارومیه,دریاچه ارومیه کجاست,آدرس دریاچه ارومیه,دریاچه آذربایجان غربی,دریاچه های شور ایران,دریاچه شور ارومیه,مسیر رفتن به دریاچه ارومیه,فاصله دریاچه ارومیه تا ارومیه

 

دریاچه اُرومیه با نام سابق دریاچه رضاییه در شمال غربی ایران و در منطقه آذربایجان واقع است. این دریاچه بین دو استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی تقسیم شده است. در دوران پهلوی به مناسبت پادشاهی رضاشاه پهلوی، به این دریاچه نام رضائیه داده شد. نام باستانی دریاچه ارومیه در زبان پارسی کهن “چیجست” به معنای درخشنده (بدلیل املاح معدنی کریستالی) بوده است. در دوران میانه این دریاچه “کبودا” (کبودان) نیز نامیده‌ شده است.
فاصله شهر ارومیه تا بندر گلمانخانه که در آن امکاناتی برای گشت و تفریح بر روی آبهای زیبای دریاچه ارومیه داشت در حدود ۲۰ کیلومتر است. همچنین فاصله شهر ارومیه تا پل میان گذر شهید کلانتری که آذربایجان غربی را به آذربایجان شرقی وصل میکند در حدود ۳۲ کیلومترست.
دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه آب شور دنیا بوده است. آب این دریاچه بسیار شور بوده و عمدتا از رودخانه های زرینه رود، سیمینه رود، تلخه رود، گادر، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه میشود. پارک ملی دریاچه ارومیه پس از مرداب انزلی از جالبترین زیستگاههای طبیعی جانوران در ایران بشمار میرفت.

 

گونه های جانوری دریاچه ارومیه :

 

آب دریاچهٔ ارومیه بسیار شور و میزان نمک محلول در آن دو برابر اقیانوس هاست، لذا هیچ ماهی و نرم تنی به جز گونه هایی از سخت پوستان (آرتمیا)، دیاتوم ها و فیتوپلانکتون ها در آن زندگی نمیکند. همچنین آب دریاچه ارومیه هیچوقت یخ نمیزند. شناکنندگان نیز میتوانستند براحتی بر روی آب شناور بمانند.
۲۷ گونه پستاندار، ۲۱۲ گونه پرنده، ۴۱ گونه خزنده، ۷ گونه دوزیست و ۲۶ گونه ماهی، حیات وحش این دریاچه را تشکیل می دادند. دریاچه ارومیه دارای ۱۰۲ جزیره است که همه آنها از سوی سازمان یونسکو به عنوان اندوخته طبیعی جهان به ثبت رسیده اند. برای گشت و گذار در دریاچه و جزیره‌های آن می‌ شد از دو کشتی سهند و نوح یا قایق های گوناگون در بندر گلمانخانه بهره گرفت.
متاسفانه این دریاچه که از نظر داشتن موادّ معدنی گوناگون، دارای یکی از کمیاب‌ ترین منابع طبیعی بوده در آستانه خشک شدن است. پرویز کردوانی جغرافیدان ایرانی که پدر کویرشناسی ایران لقب گرفته است از مخالفان احیای دریاچه ارومیه است و معتقد است دریاچه ارومیه بیمارست و مداوا نمیشود و بایستی از آن دل کند و به جایش پارک انرژی، گیاهی و حیوانی درست کرد./n