استان خراسان شمالی,سرچشمه شوقان,شوقان,شوقان خراسان شمالی,شوقان جاجرم,جاهای دیدنی جاجرم,جاهای دیدنی شوقان,چشمه شوقان,آب و هوای شوقان,دیدنیهای شوقان,گردشگری خراسان شمالی,گردشگری جاجرم,طبیعت شوقان

 

سرچشمه شوقان یکی از مکانهای گردشگری شهر شوقان در شهرستان جاجرم می باشد. شهر شوقان که در بخش دشت شوقان قرار دارد، در ۶۰ کیلومتری جنوب غرب بجنورد واقع است، همچنین شهر جاجرم در ۸۸ کیلومتری جنوب غرب شوقان قرار دارد.
سرچشمه شوقان در ۳ کیلومتری شمال شرق میدان امام خمینی این شهر جای گرفته است. چشمه شوقان در مجاور یک کوه واقع شده و آب آن از زیر چندین نقطه از شکاف های کوه خارج می شود. آب این چشمه برای مردم شهر شوقان بسیار مهم بوده و به این چشمه اعتقاد دارند و برای آن نذر می کنند.
طبق تحقیقات محلی این چشمه اصلی ترین چشمه منطقه بوده و علت تشکیل شهر شوقان و سکنی گزیدن اهالی در مجاور آن بوده است. آب این چشمه پس از گذر از باغات و مزارع وارد جوی‌های شهر شده و فضای سبز شهر را آبیاری می‌کند.
چنار کهنسال شهر شوقان نیز که در میدان مرکزی شهر قرار دارد و در فهرست آثار طبیعی ملی کشور به ثبت رسیده است، از آب این چشمه سیراب می شود.

 

مسیر رسیدن به سرچشمه شوقان :

 

اگر مبدا حرکت شما شهر بجنورد باشد ابتدا باید جاده بجنورد به اسفراین را انتخاب کنید. دانشگاه بجنورد را در مسیرتان خواهید دید. در کیلومتر ۷ بجنورد به اسفراین در سمت راست وارد جاده شاهرود و گرمه شوید. در کیلومتر ۱۱ بجنورد به شوقان به روستای ارک میرسید. آستان مقدس امامزاده سید هادی در نزدیکی روستای ارک واقع شده است. سپس به روستای کچرانلو میرسید.
در کیلومتر ۳۱ بجنورد به شوقان به روستای حصار حسینی خواهید رسید. آرامگاه سردابه روستای حصار حسینی از جاذبه های گردشگری این روستاست. در کیلومتر ۵۰ بجنورد به شوقان به روستای چهاربید میرسید. باغهای زیبای روستای چهاربید، دره های زیبای کلپان چاییل دره، قوشمه دره، دره گل عاشق، تهی دره، ترخی و دره محمد از جاذبه های طبیعی گردشگری روستای چهاربید هستند.
۱۰ کیلومتر پس از روستای چهاربید به شهر شوقان میرسید. در میدان امام خمینی شوقان چنار کهنسالی وجود دارد که در آثار ملی طبیعی به ثبت رسیده است. اگر از این میدان ۳ کیلومتر در جهت شمال شرق ادامه مسیر دهید سرچشمه شوقان را خواهید دید.

 

سایر جاذبه های گردشگری شوقان :

 

– کوچه باغهای دیدنی شوقان
– کوهستان آلاداغ و سالوک شوقان
– غار گنج کوه شوقان/n