خراسان شمالی,آتشکده اسپاخو,روستای اسپاخو,معبد سنگی اسپاخو,آتشکده تاریخی اسپاخو,روستای اسپاخو کجاست,آدرس روستای اسپاخو,اسپاخو,روستای اسپاخو در آشخانه,آتشکده اسپاخو کجاست,آدرس آتشکده اسپاخو,جاهای تاریخی خراسان شمالی,قبرستان اسپاخو

 

آتشکده اسپاخو یکی از جاذبه های تاریخی گردشگری در شهرستان مانه و سملقان استان خراسان شمالی می باشد. آتشکده تاریخی اسپاخو یا معبد سنگی اسپاخو در روستای اسپاخو جای گرفته است. روستای اسپاخو از توابع شهرستان “مانه و سملقان” می باشد. فاصله روستای اسپاخو تا شهر آشخانه که مرکز شهرستان “مانه و سملقان” می باشد در حدود ۶۰ کیلومترست. اسپاخو در ۱۰۱ کیلومتری غرب شهر بجنورد در مسیر بجنورد به گرگان واقع شده است.
آتشکده اسپاخو یکی از کهن ترین سازه های استوار در خراسان شمالی است. این آتشکده بر روی تپه ‌ای بلند در دامنهٔ جنگلی از کاج و سرو ساخته شده‌ است.

 

معماری آتشکده اسپاخو :

 

باستان ‌شناسان با توجه به معماری ویژه این آتشکده که سقفی گنبد دار است و باتوجه به لاشه ‌سنگ و ملات ساروج به کار رفته که از مصالح ویژهٔ معماری ساسانی است، این آتشکده را مربوط به روزگار ساسانیان می‌دانند.
یکی از ویژگی‌های دارای اهمیت در معماری‎ ‎بنای اسپاخو، چگونگی شکل ورودی‌های آن است. این ورودی‌ها از دو بخش طاق و پایه‎ ‎تشکیل شده‌اند که طاق به ‌شکل یک نیم‌ دایره روی دو جرز پایه قرار گرفته و قطر‎ ‎نیم‌ دایره طاق از عرض ورودی در بخش پایه بیشتر است. در اصطلاح، این نوع شکل ترکیب‎ ‎طاق و پایه را طاق‌های جاکلیدی‌ شکل می‌نامند. نمونه‌هایی از این نوع طاق را می توان در‎ ‎بناهای آتشکده تخت سلیمان، کاخ اردشیر در فیروزآباد و کاخ کسری در عراق‎ ‎مشاهده نمود.

 

وجه تسمیه آتشکده اسپاخو :

 

واژه اسپاخو برگرفته از واژهٔ “هسپ” یا “اسپ” است که واژه ای پهلوی می باشد. این واژه در گذر زمان به اسب دگرگون شده‌ و آن‌گونه که برمی‌آید در این منطقه در گذشته اسب پرورش می ‌داده‌اند.

 

باورهای مردمی پیرامون آتشکده اسپاخو :

 

مردم محلی این آتشکده را بعنوان کلیسا می‌شناسند، اما تاکنون هیچگونه شاهدی بر حضور مسیحیان در این منطقه پیدا نشده ‌است. از سوی دیگر، شکل دایره‌ای محراب، آتشدان و سوراخ‌های درون سقف گنبد که روزن‌هایی برای خروج دود است، نشان می‌دهد که این جایگاه، هیچگاه کلیسا نبوده و آتشکده ‌ای است که زرتشتیان باستان آن ‌را ساخته ‌اند.

 

سایر جاذبه های گردشگری روستای اسپاخو :

 

– قبرهای خانوادگی موجود در قبرستان اسپاخو
– جنگل های کاج و سرو روستای اسپاخو/n