خراسان شمالی,آبشار بیار,روستای بیار,آبشار بیار خراسان شمالی,آبشار بیار آشخانه,بیار مانه و سملقان,آبشار بیار کجاست,آدرس آبشار بیار,آبشارهای خراسان شمالی,آبشارهای ایران,روستای بیار کجاست,آدرس روستای بیار,جاهای دیدنی آشخانه

 

آبشار بیار یکی از جاذبه های گردشگری و نقاط طبیعی شهرستان مانه و سملقان در استان خراسان شمالی می باشد. آبشار زیبای بیار با ارتفاع حدودی ۱۵ متر در روستای بیار قرار دارد. این روستا در ۲ کیلومتری جنوب شرق شهر آشخانه، مرکز شهرستان “مانه و سملقان” واقع شده است. فاصله روستای بیار تا شهر بجنورد ۴۶ کیلومترست. مسیر دسترسی به روستای بیار از طریق جاده بجنورد به گرگان می باشد.
آبشار در میان دره بیار بوده و از ارتفاعات و از ارتفاعات جنوب روستا سرچشمه می گیرد.
شهرستان مانه و سملقان از نظر جغرافیایی به دو قسمت کوهستانی و دشتی تقسیم می شود. بخش کوهستانی عمدتاً در جنوب و جنوب غربی شهرستان قرار گرفته و کوه های قورخورد و حسن بگ در این محدوده قرار می گیرند. بخش دشتی در غرب شهرستان و محدوده هایی در شمال و مرکز شهرستان را شامل می شود که مراکز جمعیتی را در خود جای داده است.

 

مسیر رسیدن به آبشار بیار :

 

اگر مبدا شما شهر بجنورد باشد در ابتدا باید جاده بجنورد به گرگان را انتخاب نمایید. در کیلومتر ۲۴ بجنورد به گرگان به تقاطع مسیر روستای بدرانلو در سمت چپ میرسید. تاکستانهای بدرانلو بسیار دیدنی هستند. کمی جلوتر در کیلومتر ۲۵ این مسیر به تقاطع روستای قراجه در سمت راست خواهید رسید که آبگرم قراجه از دیدنیهای این روستاست.
در کیلومتر ۲۹ بجنورد به گرگان به تقاطع جاده سد شیرین دره میرسید، البته برای دیدن سد شیرین دره باید ۲۷ کیلومتر در این جاده سمت راست ادامه مسیر دهید. نهایتا اینکه در کیلومتر ۴۳ بجنورد به گرگان به شهر آشخانه میرسید. امامزاده دلاور شهر آشخانه از جاذبه های مذهبی این شهرست. ۲ کیلومتر بعد در جهت جنوب شرق به روستای بیار میرسید. فراموش نکنید که انگور و گیلاس روستای بیار سوغاتی این روستا هستند./n