خراسان شمالی,دریاچه سد شیرین دره,سد شیرین دره,سد شیرین دره مانه و سملقان,شیرین دره,سد شیرین دره آشخانه,سد شیرین دره خراسان شمالی,دریاچه سد شیرین دره کجاست,آدرس سد شیرین دره,جاهای دیدنی شیرین دره,دیدنیهای آشخانه

 

منطقه سد شیرین دره یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی در شهرستان مانه و سملقان در استان خراسان شمالی است. دریاچه سد شیرین دره در ۵۵ کیلومتری شمال غرب شهر بجنورد قرار دارد. این مکان طبیعی دیدنی در محدوده شهرستان مانه و سملقان قرار دارد. فاصله سد شیرین دره تا شهر آشخانه که مرکز شهرستان مانه و سملقان است در حدود ۳۷ کیلومتر است.
سد شیرین دره یکی از بزرگ ‌ترین سدهای استان خراسان شمالی است که بر روی رودخانه شیرین دره که از سرشاخه های رود اترک می باشد ساخته شده است. دلیل ساخت سد شیرین دره، کنترل و مهار سیلاب ها و تامین آب آشامیدنی شهر بجنورد و روستاهای مسیر می باشد.
از لحاظ گردشگری دریاچه سد شیرین دره برای شنا، قایقرانی، ماهیگیری و سیر و سیاحت مناسب است.

 

مسیر رسیدن به دریاچه سد شیرین دره :

اگر مبدا حرکت شما شهر بجنورد باشد باید جاده بجنورد به گرگان را انتخاب نمایید. در کیلومتر ۱۰ بجنورد به گرگان در سمت چپ به تقاطع روستای بیدک میرسید. روستای بیدک ۳ کیلومتر با جاده اصلی فاصله دارد. غار بیدک از دیدنیهای روستای بیدک می باشد.
در کیلومتر ۲۴ بجنورد به گرگان به تقاطع مسیر روستای بدرانلو در سمت چپ میرسید. تاکستانهای بدرانلو بسیار دیدنی هستند. کمی جلوتر در کیلومتر ۲۵ این مسیر به تقاطع روستای قراجه در سمت راست خواهید رسید که آبگرم قراجه از دیدنیهای این روستاست.
در کیلومتر ۲۹ بجنورد به گرگان در سمت راست به تقاطع جاده سد شیرین دره میرسید. با ادامه مسیر در حدود ۲۷ کیلومتر در این مسیر فرعی به سد شیرین دره میرسید. در این مسیر فرعی از روستای محمد آباد گذر خواهید کرد.

 

سایر جاذبه های گردشگری روستای شیرین دره :

– شالیزارهای زیبای روستای شیرین دره
– دره زاو روستای شیرین دره (۱۰ کیلومتری شمال شیرین دره – جاذبه کوهنوردی و صخره نوردی)/n