خراسان شمالی,روستای درکش,آدرس روستای درکش,روستای درکش کجاست,روستای درکش مانه و سملقان,جاهای دیدنی درکش,دیدنی های روستای درکش,جاهای دیدنی خراسان شمالی,مسیر رسیدن به روستای درکش,روستاهای خراسان شمالی,روستای درکش آشخانه

 

یکی از جاذبه های طبیعی و مکان های گردشگری شهرستان مانه و سملقان در استان خراسان شمالی روستای درکش است. روستای گردشگری درکش در ۶۷ کیلومتری غرب بجنورد قرار دارد. مسیر رسیدن به این روستای زیبا جاده بجنورد به گرگان است. روستای درکش از توابع شهرستان “مانه و سملقان” می باشد. فاصله این روستا تا شهر آشخانه که مرکز شهرستان مانه و سملقان است در حدود ۲۴ کیلومترست. فاصله روستای درکش تا جاده اصلی بجنورد به درکش در حدود ۳ کیلومترست.
روستای درکش دارای طبیعتی جنگلی و کوهستانی می باشد. تنها جنگل بلوط شرق کشور در این منطقه وجود دارد. باغات متنوع میوه، چشمه های فراوان، گیاهان دارویی، حیات وحش منحصر بفرد و آثار و تپه های تاریخی این روستا جذابیت های زیادی برای گردشگران دارد.
این روستای زیبا در دامنه‌ رشته کوه آلاداغ، مشهور به کوه یامان داغی قرارگرفته است. این روستا به خاطر قرارگرفتن در طول دره، به دره‌ کش یا درکش معروف شد.

 

مسیر رسیدن به روستای درکش :

 

اگر مبدا شما شهر بجنورد باشد در ابتدا باید جاده بجنورد به گرگان را انتخاب نمایید. در کیلومتر ۲۴ بجنورد به گرگان به تقاطع مسیر روستای بدرانلو در سمت چپ میرسید. تاکستانهای بدرانلو بسیار دیدنی هستند. کمی جلوتر در کیلومتر ۲۵ این مسیر به تقاطع روستای قراجه در سمت راست خواهید رسید که آبگرم قراجه از دیدنیهای این روستاست.
در کیلومتر ۲۹ بجنورد به گرگان به تقاطع جاده سد شیرین دره میرسید، البته برای دیدن سد شیرین دره باید ۲۷ کیلومتر در این جاده سمت راست ادامه مسیر دهید. در کیلومتر ۴۳ بجنورد به گرگان به شهر آشخانه میرسید. امامزاده دلاور شهر آشخانه از جاذبه های مذهبی این شهرست. ۲ کیلومتر پس از شهر آشخانه به سمت گرگان، به تقاطع روستای شیرآباد در سمت چپ میرسید. دره رودخانه شیرآباد و طبیعت دیدنی این روستا مثال زدنیست. فاصله شیرآباد تا جاده اصلی ۳ کیلومترست.
در کیلومتر ۴ آشخانه به گرگان در سمت چپ به تقاطع روستای مهمانک خواهید رسید. گردشگاه کفترخانه روستای مهمانک، گردشگاه چیلاق و چشمه آبمعدنی آبگرم گرمک دراین روستا جای خوبی برای گردشگری و تفریح است.
در کیلومتر ۱۵ آشخانه به گرگان در سمت راست به تقاطع روستای قلعه خان میرسید. تپه باستانی قلعه خان از مکانهای دیدنی این روستاست. نهایتا در کیلومتر ۲۱ آشخانه به گرگان در سمت چپ جاده ورودی روستای درکش را خواهید دید. ۳ کیلومتر ادامه مسیر فرعی شما را به درکش خواهد رساند.

 

جاذبه های گردشگری روستای توریستی درکش :

– قزلر قلعه روستای درکش
– چشمه جنگلی ییلاق
– سرچشمه سردار روستای درکش
– چشمه گلزار
– جنگلهای زیبای بلوط
– دره کنداب در جنوب درکش
– کوه آلاداغ در جنوب درکش (۲۴۵۵ متر ارتفاع)
– آبشارها و رودخانه های درکش

 

توضیحات تکمیلی :

در روستای درکش حدود ۳۸۰ گونه گیاهان دارویی وجود دارد که ۷۹ گونه آن بسیار ارزشمند هستند.
باریجه، مرزه، کاکوتی و آویشن از دیگر گیاهان دارویی روستای درکش و اطراف بشمار می آیند.
گیاهان دارویی، میوه های متنوع، محصولات لبنی و عسل از سوغات روستای درکش می باشند./n