استان مرکزی – گردشگری اراک,برج شیشه اراک,بنای یادبود برج شیشه اراک,بناهای تاریخی اراک,آثار تاریخی اراک,برج شیشه اراک کجاست,آدرس برج شیشه اراک,عمارت برج شیشه اراک,مکان های تاریخی اراک,تاریخ اراک,برج شیشه,ارگ قدیم اراک,ارگ اراک

 

بنای یادبود برج شیشه اراک نمادی از برج تاریخی شیشه در ابعاد کوچکتر است که در جنب میدان سرداران یا همان میدان دروازه تهران شهر اراک ساخته شده‌ است. اصل بنای برج شیشه در سال ۱۳۳۴ خورشیدی در فهرست آثار ملی قرار گرفته بود، ولی متاسفانه در سال ۱۳۶۱ به همراه خانه سپهدار و عمارت نظمیه قدیم شهر اراک، بر خلاف قانون تخریب شد. دلیل ساخت این بنای یادبود زنده نگهداشتن سابقه تاریخی شهر اراک می باشد.

 

عمارت ارگ قدیم اراک :

 

برج شیشه و عمارت ارگ قدیم مربوط به دوره قاجاریه و در زمان سردار اعظم حکمران اراک ساخته شد. فضاها و تقسیمات بنا نشان دهنده کاربری نگاهبانی در گذشته بوده است. دو طبقه بالای برج شیشه دارای تزئینات کاشی کاری و آجری بود. کف برج به صورت بیضی شکل ساده شده که قطر بزرگ آن ۱۲ متر و قطر کوچک آن ۸ متر بوده ‌است. این برج به دلیل وجود تزئینات کاشی معقلی با طرح‌های لوزی شکل که در طوق آن وجود داشته ‌است، در هنگام تابش آفتاب از دور درخشندگی خاصی داشت، بنابراین به برج شیشه معروف شد.
خانه سپهدار نیز همزمان با برج در نزدیکی آن احداث شده که باغ و فضای بسیار بزرگ و مصفا داشته است و دارای سرداب زیبایی است که سقف آن با کاشی های گل و بوته بصورت شمسه تزیین شده و دارای سرداب زیبایی است که سقف آن با کاشی های گل و بوته بصورت شمسه تزیین شده و دارای طاق دو پوسته است.
از مجموعه ارگ تاریخی و حکومتی شهر اراک امروزه جز منزل سپهدار چیزی باقی نمانده است.این مجموعه در خیابان ادبجو، روبه روی خیابان شهید کلاهدوز و انتهای کوچه شهید رنجبر قرار دارد./n