استان مرکزی,تالاب میقان,تالاب کویری میقان,تالاب میقان اراک,تالاب اراک,آدرس تالاب میقان,تالاب میقان کجاست,دریاچه میقان,دریاچه میقان اراک,میقان استان مرکزی,میقان اراک,تالاب های ایران,دریاچه نمکی میقان

 

تالاب میقان یا دریاچه نمک میقان در ۱۴ کیلومتری شمال شرق اراک واقع است. این تالاب در شمال شرق روستای طرمزد و جنوب غرب داوود آباد قرار دارد. در سالهای با بارندگی مناسب، تالاب دارای آب قابل توجه است و در سالهای کم آبی عموماً سطح تالاب خشک شده و به حالت کویری در می‌آید. وسعت تالاب حدود ۲۵٬۰۰۰ هکتار است که شامل دریاچه با سه جزیره در وسط، قسمت کویری و دشت‌های اطراف می‌شود.
تالاب میقان از نظر گردشگری، یکی از مراکز مهم طبیعت گردی و پرنده نگری کشور محسوب می‌شود. روز ۱۵ آبان به دلیل تجمع درناها در تالاب میقان، روز درنا نامگذاری شده است. زیبایی این تالاب در تمامی ایام روز به ویژه در هنگام طلوع و غروب خورشید شگفت انگیز است و به همین دلیل گردشگران را به خود جذب می‌کند. همچنین شنیدن آواز پرندگان و پرواز آنها در منطقه، جالب ترین قسمت گردشگری در کویر و تالاب میقان است.
به علت جمعیت بالای درنا در تالاب نسبت به زیستگاه‌های دیگر کشور، این تالاب اهمیت بیشتری پیدا کرده است. همچنین پوشش گیاهی منطقه بیشتر از نوع گیاهان شورپسند یا هالوفیت بوده که از این نظر نیز تالاب یکی از ذخیره گاه‌های مهم گیاهان شور کشور به شمار می ‌آید. علاوه بر پرندگان، گونه‌های پستانداران، آرتمیا و انواع جلبک‌ آب شور از دیگر جانداران تالاب و محیط اطراف آن هستند.
به علت شوری آب، لایه‌های نمکی در منطقه دیده می‌شود، علاوه بر این گنبدهای نمکی نیز در سطح زیرین منطقه وجود دارند که تحت تاثیر گسل‌های منطقه باعث لرزه خیزی خفیف در منطقه می‌شوند.
این تالاب دارای بزرگترین منبع سولفات سدیم در کشور است.

 

مسیر رسیدن به تالاب میقان :

بهترین مسیر برای رفتن به تالاب میقان، جاده روستای طرمزد است. بعد از روستای طرمزد و به فاصله کمی از آن کویر شروع میشود. مسافت این مسیر در حدود ۱۴ کیلومترست.
همچنین از شهر داوود آباد هم میتوان به تالاب میقان رفت. اگر بخواهید از مسیر داوود آباد به تالاب میقان و کویر میقان بروید باید از اراک ۳۳ کیلومتر بروید تا به داوود آباد برسید. با ادامه مسیر در حدود ۵ کیلومتر در مسیر جنوب این شهر به روستای ده نمک و سپس تالاب میقان میرسید./n