استان مرکزی,گردشگری شهرستان اراکروستای هزاوه,روستای هزاوه اراک,آرامگاه شاهزاده احمد روستای هزاوه,جشنواره انگور روستای هزاوه,زادگاه امیرکبیر,محل تولد امیرکبیر,آدرس روستای هزاوه,روستای هزاوه کجاست,روستاهای اراک,روستاهای استان مرکزی

 

روستای هزاوه در ۲۰ کیلومتری شمال غرب اراک در استان مرکزی قرار دارد. روستای هزاوه زادگاه امیرکبیر، میرزا بزرگ قائم مقام و میرزا ابوالقاسم قائم مقام است.
روستای هزاوه دارای بافت کوهستانی و آب وهوای مناسب برای باغداری بوده و دارای تاکستان های وسیع است. هزاوه یکی از بزرگ ‌ترین تولید کنندگان انگور و دیگر فراورده‌های کشاورزی نظیر باسلوق و شیره ‌انگور در استان مرکزی می ‌باشد.
معماری روستای هزاوه نیز دیدنی می باشد. این روستا دارای بافت پیچیده ‌ای است که از خانه‌های سنگی، گلی به صورت پلکانی، بردامنه شیب کوه‌ها بنا شده است. قدمت هزاوه با توجه به سفال‌های پیدا شده و مطالعات باستان شناسی بر روی تپه تاریخی هزش قرن پنجم هجری را نشان می ‌دهد.

 

علت نامگذاری روستای هزاوه :

 

روستای هزاوه دارای چشمه های متعددی بوده که در فصل بهار تعداد آنها بیشتر می شود. از اینرو نام این ده را “هزارآوه” یا “هزار آبه” گذاشته اند. برخی ریشه کلمه هزاوه را از ریشه “زاو” و “زاوه” می دانند که به معنای دره می باشد که این تعبیر با جغرافیای روستای همخوانی دارد.

 

آرامگاه شاهزاده احمد روستای هزاوه :

 

مقبره شاهزاده احمد برروی بلندترین قسمت روستا واقع در محله بالا ازدیگر آثار تاریخی هزاوه می‌باشد. بنیان این مقبره به دوره ایلخانان می‌ رسد اما در دوره صفویه تغییر و تحول بنیادین در آن ایجاد شده تا به شکل کنونی در آمده ‌است.

 

جشنواره انگور روستای هزاوه :

 

در چند سال اخیر در شهریور ماه جشنواره انگور در روستای هزاوه برگزار میشود. روش‌های تهیه فرآورده‌های خوراکی از انگور، اجرای موسیقی محلی، بازی‌های بومی استان مرکزی، تجلیل از تولیدکنندگان برتر انگور و نمایشگاهی از محصولات کشاورزی و لبنی از برنامه‌های این جشنواره است.
انگور، کشمش، شیره و سایر فرآورده‌های تولیدی این محصول به عنوان سوغات برجسته استان مرکزی در جشن انگور به بازدیدکنندگان عرضه می‌شود./n