استان مرکزی,موزه صنایع دستی حسن پور,موزه صنایع دستی اراک,خانه حسن پور اراک,خانه های تاریخی ایران,خانه های قدیمی ایران,آدرس موزه صنایع دستی اراک,خانه حسن پور اراک کجاست,معماری خانه حسن پور اراک,موزه صنایع دستی در خانه حسن پور,آدرس موزه صنایع دستی

 

یکی از جاذبه های تاریخی شهر اراک موزه صنایع دستی حسن پور است. یکی از بناهای تاریخی شهر اراک خانه قدیمی حسن پور می باشد. این بنا که در دوره احمد شاه قاجار احداث شده، در حال حاضر بعنوان موزه صنایع دستی اراک کاربری دارد. موزه صنایع دستی حسن پور در بافت مرکزی شهری اراک در مجموعه تاریخی بازار اراک واقع است.

 

موقعیت موزه صنایع دستی حسن پور :

 

خانه حسن پور اراک در بافت تاریخی اراک و مجموعه بازار در مقابل گذر مدرسه سپهداری به فاصله ۵ متری از گذر اصلی مجموعه بازار واقع شده، به طوریکه از این منزل می توان به قدیمی ترین مدرسه و مسجد شهر یعنی مدرسه سپهداری و نیز به قدیمی ترین حمام اراک که همان حمام چهارسوق است و سایر نقاط بازار مانند قدیمی ترین بانک ( بانک ملی ) دسترسی پیدا کرد .

 

تاریخچه عمارت حسن پور اراک :

 

با توجه به بررسی ها و تحقیقات صورت گرفته احداث خانه تاریخی حسن پور را به حاج علی مشیری، از تاجران و بازرگانان فرش در سلطان آباد ( اراک امروزی ) نسبت می دهند. این بنا در ابتدا به عنوان محل شرکت فرش و بعدها به عنوان مدرسه ای با نام مدرسه مجیدی به محل تعلیم و تربیت اختصاص یافته است. مرحوم جواد حسن پور آخرین مالک این عمارت تاریخی زیبا بوده که از آن به عنوان خانه مسکونی استفاده می نموده است .
خانه تاریخی حسن پور توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از وراث آقای حسن پور خریداری شده و پس از انجام عملیات مرمت و بازسازی در سال ۱۳۸۲خورشیدی به عنوان موزه صنایع دستی و هنرهای سنتی در شهر اراک مورد بهربرداری قرار گرفته است .

 

بخش های مختلف موزه صنایع دستی حسن پور :

 

موزه صنایع دستی حسن پور اراک از بخشهای زیر تشکیل شده است.

 

– گالری خط و خطاطی :

در این مجموعه آثار خوشنویسی و تذهیب هنرمندان معاصر نمایش داده شده است.

 

– گالری سفال، شیشه و سرامیک :

در این بخش آثار مختلفی از انواع ظروف سفالی، شیشه و سرامیک دیده می شود.

 

– گالری فرش و گلیم :

در این بخش فرشهای منطقه ساروق که یکی از مناطق معروف فرش بافی در استان مرکزی است و همچنین گلیم نقش برجسته خمین و دیگر فرشها دیده می شود.

 

– گالری فلز و آثار حجمی :

در این بخش آثار قلمزنی هنرمندان اراکی، ملیله کاری زنجان، ورشو و برنج بروجرد و دیگر آثار ساخته شده با فلز دیده می شود.

 

– گالری آثار چوبی :

آثار چوبی منبت و معرق عمده ترین آثار این بخش را تشکیل می دهند.

 

– گالری منسوجات :

در این بخش انواع البسه سنتی به نمایش گذاشته شده است.

 

معماری ساختمان حسن پور اراک :

 

خانه حسن پور همچون بناههای اولیه مسکونی شهر سلطان آباد ( اراک فعلی) بنایی است درون گرا با یک حیاط مرکزی و در سه جهت شرق، غرب و شمال دارای اتاق هایی است که به سمت حیاط گشوده می شود.
سازه اصلی بنا از خشت تشکیل شده و پی ها را به وسیله سنگهای بزرگ و دوغاب گل- آهک ساخته اند. مصالح به کار رفته در این ساختمان از سنگ آهک، آجر، خشت، گل و چوب تشکیل شده و تمامی نمای بیرونی ساختمان با آجر کاشی و اشکال اسلیمی آجری تزئین شده است./n