چهار محال و بختیاری,تالاب گندمان,تالاب بین المللی گندمان,تالاب گندمان بروجن,تالاب های ایران,تالاب گندمان کجاست,آدرس تالاب گندمان,جاهای دیدنی گندمان,طبیعت بروجن,جاذبه های طبیعی بروجن,جاهای دیدنی تالاب گندمان,تالاب بروجن

 

تالاب گندمان از جاذبه های گردشگری طبیعی شهرستان بروجن در استان چهار محال و بختیاری می باشد. این منطقه گردشگری طبیعی در نزدیکی شهر گندمان از توابع شهرستان بروجن قرار دارد. منطقه طبیعی زیبای تالاب گندمان در ۲۳ کیلومتری جنوب غرب بروجن و ۵ کیلومتری جنوب غرب شهر گندمان واقع است. همچنین فاصله این تالاب دیدنی تا مرکز چهار محال و بختیاری، شهرکرد، ۸۵ کیلومتر می باشد.
تالاب گندمان نام خود را از شهری تاریخی که در ضلع شمال شرقی آن واقع شده برگرفته است. این منطقه یکی از شکارگاه‌های بهرام گور و منطقه ییلاقی خانواده‌های سلطنتی در قرن‌های گذشته بوده که برخی آثار به جا مانده از سکونت گاههای آن زمان در برخی نقاط تالاب به چشم می‌خورد.
رشته کوه چرو با ۳۵۰۰ متر ارتفاع از غرب تا جنوب این تالاب کشیده شده و انعکاس ارتفاعات آن در آب آرام تالاب گندمان جذابیت فوق العاده ای را به وجود آورده است. تالاب گندمان در لیست ۱۰ تالاب برتر پرنده نگری ایران می باشد.
از مهم ترین چشمه های اطراف این تالاب می توان به چشمه نصیرآباد، گل گپ، چشمه بیدک و چشمه ستگان اشاره کرد. دیگر منابع تامین کننده آب تالاب نزولات جوی و رودخانه آقبلاغ است.

 

گونه های گیاهی تالاب گندمان :

 

پوشش گیاهی تالاب تالاب گندمان را عمدتاً گونه های حاشیه ‌ای و نم پسند تشکیل می‌دهد که از آن جمله می‌توان به درختان بید، مرغ، جگن، ساز، نی، لویی، زنبق، آلاله آبی، هزار نی، بارهنگ آبی، نخل مرداب، عدسک آبی و بزواش اشاره نمود.

 

گونه های جانوری تالاب گندمان :

 

پرندگانی چون لک لک، شکاریا، حواصیل، بالکان، مرغابی سانان، یلوه و سلیم در تالاب گندمان دیده می‌شوند. ماهی های تالاب نیز شامل ماهی گورخری، سفید کولی، ماهی پوزه دار و سیاه ماهی است.

 

امکانات تفریحی و ورزشی تالاب گندمان :

 

از امکانات ویژه تفریحی و ورزشی این جاذبه طبیعی بروجن، پرورش و نگهداری اسب و همچنین سوارکاری در مرغزار پیرامون تالاب، قایق سواری، پرورش ماهی و ماهیگیری میتوان نام برد. سنت پرورش اسب از زمانهای بسیار دور در این منطقه بختیاری معمول بوده و نژاد ویژه‌ای به وجود آورده‌ که آمیزه‌ای از نژاد بومی و عربی است.

 

آب و هوای منطقه تالاب گندمان :

 

به طور کلی منطقه گندمان سردسیر و دارای زمستان های بسیار سرد و سخت می باشد، بطوریکه دمای هوا در زمستان به ۳۰ درجه سانتیگراد زیر صفر و در تابستان به ۳۰ درجه بالای صفر می رسد. سرد ترین ماه سال در این منطقه دی ماه و گرم ترین ماه آن تیر ماه می باشد. علت این سرما را می توان هجوم توده های هوای سرد قطبی که بر اثر ایجاد مرکز پرفشار سیبری تشکیل می شود عنوان کرد .

 

مسیر رسیدن به تالاب گندمان :

 

اگر مبدا حرکت شما شهر بروجن باشد، از طریق جاده بروجن به لردگان و آلونی پس از طی مسافت ۱۸ کیلومتر به گندمان خواهید رسید. در شهر گندمان خیابان شهید مطهری را در پیش بگیرید تا پس از ۵ کیلومتر به تالاب گندمان دسترسی پیدا کنید. جاده منتهی به تالاب گندمان بسیار چشم نواز و دیدنی می باشد. با عکس گرفتن لحظات خوش خود را به یادگار ببرید.

 

جاذبه های گردشگری شهر گندمان – جاهای دیدنی گندمان :

 

– بازار تاریخی چاربازار یا چاروازار در گندمان
– کوه مادر و دختر گندمان
– پارک تفریحی مادر و دختر گندمان
– امامزاده مادر و دختر گندمان
– پارک جنگلی گندمان
– حمام شاه عباس گندمان
– امامزاده عسگر و علی گندمان

 

جشنواره تالاب گندمان :

 

در ایامی از سال در محل تالاب گندمان جشنواره ای برگزار میشود. بطور مثال در بهمن سال ۱۳۹۳ جشنواره ای با همت شورای شهر گندمان و علاقمندان به تالاب ها برگزار شد که اجرای موسیقی محلی، مسابقات ورزشی آماتوری و جشنواره بازیهای محلی قسمتی از این جشنواره بود./n