گردشگری چهار محال و بختیاری,اثر طبیعی ملی لاله واژگون,روستای فخرآباد کوهرنگ,دشت لاله واژگون,آدرس اثر طبیعی لاله واژگون,آدرس روستای فخرآباد,روستای فخرآباد کجاست,اثر طبیعی ملی لاله واژگون کجاست,لاله واژگون فخرآباد,لاله واژگون کوهرنگ,لاله واژگون چهارمحال و بختیاری,جاهای دیدنی چلگرد,طبیعت چلگرد

 

اثر طبیعی ملی لاله واژگون یکی از جاذبه‌ های دیدنی و گردشگری منحصر بفرد شهرستان کوهرنگ در استان چهار محال و بختیاری است. مرکز شهرستان کوهرنگ شهر چلگرد می باشد. این مکان گردشگری طبیعی در ۶۸ کیلومتری جنوب شرق شهر چلگرد در نزدیکی روستای فخرآباد واقع است.
این اثر طبیعی قسمتی از دشت لاله های واژگون و یکی از ۲۰ اثر طبیعی ملی ایران می باشد که از سال ۱۳۷۵ خورشیدی تحت حفاظت سازمان محیط زیست ایران قرار دارد. لاله واژگون در زبان محلی با نام “گل بگریو” (گل گریان) و “اشک مریم” نیز شناخته میشود.

 

افسانه های گل لاله واژگون در ایران :

 

در افسانه های ایرانی می گویند که گل لاله واژگون در زمانی که گلوی سیاوش پاک نهاد با تیغ تیز گرسیوز خونریز که دژخیمی پلید بود، آشنا می شد، شاهد ماجرا بوده است. از پس آن اندوه، گلگونه رخ، سر به زیر افکند تا آرام آرام بر بی گناهی سیاوش اشک بریزد.
در پاوه و اورامانات هم به این گل اشک سیاوش می‌گویند. لاله واژگون در نقش‌ سرستون‌های ساسانی‌ها هم در موزه طاق بستان در کنار نقش پادشاه ساسانی دیده می‌شود.

 

بهترین فصل بازدید لاله های واژگون :

 

گلدهی لاله های واژگون که از خانواده گل سوسن است از اواخر فرودین تا اواخر اردیبهشت ماه میباشد و هر ساله هزاران نفراز مردم علاقمند را به تماشا از نقاط دور و نزدیک استان و خارج از استان به سوی خود جلب می نماید.

 

مسیر رسیدن به اثر طبیعی ملی لاله واژگون :

 

اگر مبدا حرکت شما شهر چلگرد (مرکز شهرستان کوهرنگ) باشد پس از انتخاب جاده چلگرد به فارسان به روستای دهنو میرسید. کمی جلوتر در کیلومتر ۱۰ چلگرد به فارسان با ورود به جاده خوزستان در سمت راست و ادامه مسیر به مالک آباد و دزک علیا و دزک سفلی خواهید رسید. در این مسیر از حاشیه جنوبی منطقه حفاظت شده قیصری نیز گذر خواهید کرد. در کیلومتر ۶۶ مسیر خود در سمت راست به ورودی جاده فخر آباد میرسید. با ورود به این جاده و ادامه مسیر در حدود ۲ کیلومتر به روستای فخرآباد خواهید رسید. از روستای فخرآباد تا اثر طبیعی ملی لاله های واژگون در حدود یکساعت پیاده روی است. پس از تنها مسیر منتهی به آن جاده خاکی روستای فخرآباد است که از آنجا تا منطقه یکساعت پیاده روی است.

 

سایر دشت های لاله واژگون در ایران :

 

دشت لاله واژگون دیگری در نزدیکی روستای دیمه و روستای بنواستکی شهرستان کوهرنگ وجود دارد. همچنین دشت “گلستان کوه” منطقه خوانسار استان اصفهان، مناطق ییلاقی سر رود و دامنه های دنا در استان کهگیلویه و بویر احمد از دیگر نقاط معروفی هستند که می توان مسافران بهاری را برای بازدید لاله های واژگون بی نظیر و زیبا به آنجا دعوت نمود.

 

توضیحات تکمیلی :

 

– کشت گل لاله واژگون از سده ۱۹ میلادی در هلند رواج یافت و امروزه لاله واژگون به صورت دست کاشت و غیر طبیعی و در مقدار نسبتا زیاد در اروپا یافت می شود. نکته جالب توجه و تاسف ‌بار این است که در ایران بیش از ۱۷۰ گونه لاله به طور طبیعی رشد و نمو می‌کند ، حال آنکه هلند به سرزمین لاله ها مشهور است.
– چرای احشام ، تخریب زیستگاه برای ایجاد اراضی کشاورزی، برداشت مستقیم این گیاه و عرضه به بازار مهم ترین عوامل تهدید لاله های واژگون است ./n