گردشگری استان کهگیلویه و بویر احمد,تنگ مهریان یاسوج,تنگ مهریان,تنگ مهریان کجاست,آدرس تنگ مهریان,تنگ دوآب مهریان,امامزاده شاه حسن یاسوج,تنگ دوآب,طبیعت یاسوج,مکان های طبیعی یاسوج,جاذبه های طبیعی یاسوج,جاهای دیدنی یاسوج,روستای مهریان

 

تنگ مهریان یکی از جاذبه های گردشگری و توریستی طبیعی در شهرستان کهگیلویه استان کهگیلویه و بویراحمد می باشد. فاصله این منطقه گردشگری طبیعی از میدان انقلاب شهر یاسوج در حدود ۱۰ کیلومتر بوده و در شمال شرق یاسوج در جاده یاسوج به اقلید واقع است.
تنگ مهریان نام خود را از روستای مهریان گرفته که در ابتدای جاده یاسوج به سی سخت قرار دارد. تنگ مهریان در فاصله ۴ کیلومتری شمال شرق روستای مهریان جای گرفته است.
روستای مهریان یک دشت پای کوهی است که سه عنصر اصلی طبیعی یعنی کوه، دشت و رودخانه اقلیم آن را کنترل میکنند، بگونه ای که با داشتن اقلیم سرد ومرطوب کوهستانی یکی از مناسب ‌ترین اقلیم‌های قابل زیست کشور را بوجود آورده است. آب زلال و شفاف رودخانه مهریان که بخشی از آن از چشمه‌های تنگ معروف به کبوتری است پس از طی مسیر به رودخانه بشار یاسوج و رودخانه کارون در استان خوزستان می‌ ریزد.
تنوع درختانی نظیر سپیدار، بلوط، افرا، چنار، کاج، انگور وحشی و بنه در تنگ مهریان از ویژگی‌های منطقه گردشگری مهریان می باشد. بهترین فصل برای بازدید تنگ مهریان بهار و تابستان است، البته فصل زمستان هم بازدیدکنندگان علاقمند خود را دارد.

 

امامزاده شاه حسن و صخره مقابل بارگاه آن :

 

امامزاده ‌ای به نام امامزاده شاه حسن (ع) در منطقه مهریان وجود دارد که پذیرای زایران است.
تنگ مهریان در زمستان شاهد تشکیل یخی بزرگ بر روی صخره مقابل بارگاه امامزاده حسن است. این توده بزرگ یخ روز شصتم زمستان شکسته شده و روز هفتادم (حدود دهم اسفندماه) با صدایی که کیلومترها شنیده می‌شود، از صخره فروریخته و مژده بهار می‌دهد.

 

تنگ دوآب مهریان :

یکی از مکان های معروف تنگه مهریان، تنگه دوآب مهریان می باشد که در دو کیلومتری ورودی این مکان تفریحی و در شمال شرق آن واقع است که آب سرد و زلال چشمه های رشته کوه دنا و چشمه های کاکان در سی کیلومتری شهر یاسوج را به هم متصل می کند.

 

جاذبه های گردشگری تنگ مهریان :

 

– طبیعت بسیار دیدنی تفرجگاه تنگ مهریان
– امامزاده شاه حسن
– مزارع پرورش ماهی در تنگ مهریان
– میل یخی مهریان (یخهایی به شکل میله و آبشار)
– تنگ دوآب مهریان/n